Forum „Profesionalno obrazovanje i tržište rada“: Obrazovanje u BiH mora se uskladiti sa potrebama tržišta rada

Forum na temu „Profesionalno obrazovanje i tržište rada“ koji je organizovao British Council BiH, okupio je predstavnike srednjih strukovnih škola, eminentne poslodavce iz realnog sektora, te goste iz Engleske koji su sa prisutnima podijelili svoje priče i iskustva. Cilj foruma bio je da uspostavi vezu između obrazovnog sistema, posebno strukovnih srednjih škola sa stvarnim potrebama tržišta rada. Jedini način da se zadovolje potrebe realnog sektora za deficitarnim kadrom te da se smanje troškovi obuke, usavršavanja i kreiranja potrebnih kadrova, je ostvarivanje direktnog kontakta između poslodavaca koji traže određeni kadar i profil uposlenika sa školama koje bi trebale takav kadar proizvoditi i osposobljavati.

Predstavnici realnog sektora, tj. predstavnici kompanija poput ASA Auto, Preventa, Inside Ećo te Alma Ras, iznijeli su svoje strateške planove za obuku potrebnog kadra i zapošljavanje mladih. Detektiran je problem predrasuda mladih o pojedinim zanimanjima koja su itekako tražena i potrebna privrednom sektoru. Pozitivne priče o zaposlenju 300 ljudi u jednoj godini za potrebe firme Alma Ras, ili saradnja između Srednjoškolskog centra Hadžići i Inside Ećo kompanije su samo neki od primjera kako se mnogo toga može postići ako sektor obrazovanja prati trendove realnog sektora. Također, naglasak je bio na neformalnom obrazovanju koje se pokazalo kao imperativ današnjeg vremena i koje razvija određene vještine kod mladih, koje nedostaju formalnom obrazovnom sistemu. Zaključeno je i da je veliki problem manjak praktičnih znanja i praktične nastave. O tome su govorili gosti iz Engleske koji su ujedno i moderirali forum.

U radu foruma učestvovala je i Vesna Filipović, predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT, koja je prezentovala rad Obrazovno-razonodnog centra za mlade SPAJALICA, čiji je Institut osnivač. Govorila je o neformalnom obrazovanju koji je u fokusu SPAJALICE, te o obukama Instituta i usavršavanju mladih za budući rad u različitim sektorima.

Zaključci ovog Foruma će biti naknadno objavljeni, ali ono što su učesnici do sada mogli da zaključe jeste da je jedan od načina da se smanji nezaposlenost i odlazak mladih iz BiH bolja i konkretnija saradnja realnog sektora sa strukovnim školama i obrazovnim sistemom u cijelosti. Naša zemlja ima izvanredne talente i mlade ljude koji žele da rade, ali im je potreban poticaj, prava informacija, realna slika o tržištu rada, te kvalitetno obrazovanje, formalno i neformalno, koje će ih odmah osposobiti za potrebe tržišta.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...