Revizije u institucijama FBiH

U maju 2016. godine održana su javna saslušanja za devet institucija u FBiH od strane Parlamentarne komisije odgovorne za reviziju u FBiH. 

Nakon urađene revizije institucija za 2014. godinu, saslušane su institucije u vezi s realizacijom preporuka koje su dobile od strane Ureda za reviziju FBiH. Sve saslušane institucije ocijenjene su od strane Ureda za reviziju, a imale su “mišljenje s rezervom”.  

Javno preduzeće Ceste FBiH dobilo je devet kvalifikacija iz revizorskog izvještaja. Direktor Cesta FBiH naveo je da je njihovo preduzeće privredno društvo, ali da vrše i  prikupljanje javnih prihoda što nije po međunarodnim računovodstvenim standardima. Ono što predstavlja problem ovom preduzeću jeste to što njihov temeljni zakon o cestama nije usaglašen s međunarodnim računovodstvenim standardima (MRS) i zato standarde ne mogu ispoštovati, jer preduzeće  prvo poštuje domaće zakone (legislative) pa tek onda MRS.

Direktorica preduzeća d.d. „Sarajevoputevi“ iznijela je da njihovo društvo nije budžetski korisnik već da posluju na tržištu. Također navodi da još uvijek nemaju riješen status, iako je uprava društva podnijela akte osnivaču tj. Vladi FBiH. Isto tako nemaju skupštinu dok je Vlada FBiH ne sazove. Predstavnici Ureda za reviziju ispravili su direktoricu i naveli da Sarajevoputevi nisu dioničko društvo, već  javno preduzeće jer je 73% dionica vlasnik FBiH, a važeće pravilo je da ako je 50% plus jedna dionica vlasnik FBiH onda je to javno preduzeće. Stav Komisije je da je ovo preduzeće trebalo dobiti negativno mišljenje

Direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja kratko je navela da unapređuju interne kontrole, kao i da su revidirani svake godine. Ovo Preduzeće je dobilo pozitivno mišljenje i članovi Komisije smatraju da je ovo Zavod koji može poslužiti kao primjer poslovanja i rada ostalim zavodima i preduzećima.

Direktor JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar naveo je da su podnijeli zahtjev da dobrovoljno uđu u sistem PDV-a od januara 2011. godine, jer u zakonu stoji da kada preduzeće pređe prag prometa od 50.000 KM, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) je dužna po službenoj dužnosti uvesti to preduzeće u sistem PDV-a. Ovo preduzeće je već od prvog mjeseca imalo promet od 700.000 KM i smatraju da su trebali ući u sistem. Međutim UIO im je dala rješenje da oni nisu PDV obveznici, jer cestarina nije oporeziva prema zakonu o cestama. 

DD Ceste Mostar dobilo je mišljenje s rezervom, ali zastupnici smatraju da bi ovo preduzeće trebalo dobiti negativno mišljenje jer društvo nije ispoštovalo zakon. Ipak, nije bilo moguće kvantificirati štetu za društvo, pa su se odlučili za mišljenje s rezervom. Budući da je u 2014. godini poboljšano poslovanje, to je bio osnov za davanje ovakvog mišljenja. Parlamentarac Muhamed Kozadra naložio je da se tu uključi Ministarstvo saobraćaja i komunikacija FBiH.

Privredno društvo za proizvodnju i transport gasa „BH Gas“ d.o.o. Sarajevo isknjižilo je 29 miliona KM iz bilansa, a da nisu prethodno osigurali saglasnost Uprave. Direktor preduzeća istakao je problem gasovoda Zenica – Travnik, čija je studija opravdanosti završena 2005. godine, a gasovod se počeo graditi 5 godina poslije. Nije izvršena revizija studije, a u međuvremenu je došlo do gašenja pojedinih privrednih subjekata na tom području i nije bilo opravdano pokretanje njegove izgradnje. U toku gradnje, došlo je do mnogih neregularnosti: gasovod nije ukopan na propisanoj dubini, nije obilježen gotovo nigdje, zemljište nije vraćeno u prvobitni položaj, pristupni putevi nisu izgrađeni, građevinske knjige nisu vođene u skladu sa građevinskim propisima FBiH itd. Preduzeće je podnijelo prijave protiv ljudi u BH Gasu kod kantonalnog MUP-a i taj postupak se nalazi u zakonskoj proceduri. Također, pokrenuli su protestovanje (naplatu) garancije kod Unicredit banke iz Zagreba, ali je sud u Republici Hrvatskoj zaustavio naplatu te garancije jer, kako su naveli, nema valjanih uslova za naplatu garancije.

Direktor Agencije za privatizaciju u FBiH naveo je da prodaja preduzeća teče po planu Vlade FBiH. Istakao je da Agencija ima sudske sporove u iznosu od 351 milion KM, a Agencija je uvijek prvo i drugo tužena, zato što je od Agencije najlakše naplatiti, ali oni imaju stalno angažovane advokate na tim predmetima.

Zastupnik Jusuf Bubica istakao je da privatizacija traje već 20 godina i s obzirom da je ostalo još malo preduzeća, postalo je upitno postojanje Agencije zbog troškova, a s druge strane postoji i rizik od sudskih presuda.

Predstavnica Zavoda PIO/MIO istakla je da su dobili mišljenje s rezervom zbog nedostatka finansijskih sredstava, te dodaje da oni kao Zavod mogu jako malo utjecati na to. Zastupnik Aner Zuljevoć rekao je da će naglasiti u zaključcima kako se dosta stvari treba riješiti kako se ne bi u PIO-MIO dešavali problemi prilikom izrade finalnog izvještaja. Predstavnica PIO/MIO konstatovala je da duguju novac za doprinose, ali da treba podvući crtu i te dugove početi izmirivati.

Zastupnik Aner Zuljević predložio je da se dostavi u pismenoj formi ono što oni kao Komisija mogu pokušati riješiti u korist ove institucije.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...