Svaka druga žena starija od 15 godina u Bosni i Hercegovini doživjela je nekih oblik nasilja, pokazalo je istraživanje Agencije za ravnopravnost spolova u Bosni i Hercegovini i OSCE-a. U prvih sedam mjeseci 2020. godine, broj prijema u sigurne kuće porastao je za 50%, a broj poziva na SOS linije za 47%.
Ovi podaci jasno pokazuju da je borba protiv nasilja nad ženama i djevojčicama daleko od gotove, te da cjelokupno društvo, bez izuzetaka, mora dati svoj doprinos u borbi. Veliki broj slučajeva nasilja ostane nezabilježen – djevojčice i žene iz različitih kulturoloških razloga, straha, ekonomske ovisnosti i stigme ne prijavljuju nasilje.
Odlukom generalnog sekretara UN-a svaki 25. u mjesecu obilježava se kao Naranžasti dan – dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Dan posvećen borbi protiv rodno zasnovanog nasilja, podiže svijest o važnosti sprečavanja nasilja, ali isto tako jasno poručuje da se svi moramo uključiti u prevenciju nasilja kroz edukaciju i informiranje djece i mladih, a potom i sprječavanje i adekvatno prijavljivanje slučajeva nasilja.
U mjesecu januaru Institut za razvoj mladih KULT vas poziva da se pridružite inicijativi Ja #NosimNarandžasto za… povodom obilježavanja Narandžastog dana, kako bi se poslala jasna poruka podrške i ohrabrenja svim ženama i djevojčicama žrtvama nasilja, te istakla važnost rješavanja ovog problema.
KAKO UČESTVOVATI U INICIJATIVI?
Za početak, vašu podršku žrtvama nasilja možete dati tako što ćete 24. ili 25. januara nositi odjevni predmet ili modni dodatak (šal, kapa, nakit i sl.) narandžaste boje, fotografisati se u svom uobičajnom radnom okruženju, a potom fotografije podijeliti na vašoj web-stranici ili društvenim mrežama sa naslovom Ja #NosimNarandžasto za…
Svaka druga žena starija od 15 godina doživjela je neki oblik psihičkog, ekonomskog ili fizičkog maltretiranja.
Manje od 20% žena u Bosni i Hercegovini usudi se potražiti bilo kakvu pomoć. Stanite uz njih i poručite im da nisu same!
I ne zaboravite – upravo ovakve inicijative mogu žrtvu ohrabriti da izađe iz nasilja i promijeniti joj život.
Vaše učešće u inicijativi možete prijaviti na linku:https://s.mladi.org/JaNosimNarandzasto. Detaljne upute kao i prateći promotivni materijal bit će dostavljeni svim učesnicima putem e-maila nakon njihove potvrde učešća.
KAKO PRIJAVITI NASILJE?
Ukoliko si žrtva bilo kakvog oblika nasilja ili poznaješ nekoga ko jeste, a plašiš se za svoju ili sigurnost tvojih bližnjih – ne brini, nasilje možeš prijaviti anonimno:
- Policiji pozivom na broj telefona 122
- Pozivom na besplatne SOS telefone 1265 (FBiH) i 1264 (RS)
- Lično u najbližoj policijskoj stanici, Centru za socijalni rad ili nevladinoj organizaciji koja nudi pomoć, pravnu i psihosocijalnu podršku i utočište ženama žrtvama nasilja.
Ostavi komentar