Mladi iz 15 zajednica spremniji za kritičko promišljanje

Više od 30 mladih iz 15 lokalnih zajednica iz BiH spremniji će dočekati lokalne izbore jer su osposobljeni za kritičko promišljanje i analizu političkih poruka. Mladi su primijetili značajnu upotrebu negativne retorike u političkom govoru i kakav utjecaj tako plasirane informacije imaju na mlade, ali i ostatak stanovništva u BiH.

Institut je u periodu od 1. decembra 2019. g. do 15. januara 2020. godne uradio istraživanje o negativnom govoru i retorici podjele kod političara u medijima, a rezultati su pokazali da su identificirani političari/ke u najčitanijim štampanim i elektronskim medijima u 45 dana dali više od 600 izjava. U navedenim izjavama, mladi su spomenuti samo 11 puta i to isključivo u kontekstu odlaska iz BiH, a približno 30% izjava općenito su negativnog tona. Na osnovi istraživanja i ranijih iskustava Instituta razvijena je kratkoročna obuka za mlade, čiji cilj jeste da osposobi mlade da kritički promišljaju o izjavama političara u javnosti, te da shvate utjecaj negativne retorike na procese izgradnje mira u BiH. Obuke su organizirane u Mostaru i Banjoj Luci, na kojima je priliku za učešćem imalo više od 30 mladih. 

“Trening “PROčitaj i PROmisli” je prvi trening o medijskoj pismenosti i kritičkom razmišljanju na kojem sam učestvovala, te je meni kao učesniku bio izrazito koristan jer sam dobila priliku da usvojim nova znanja i vještine, ali i usavršim postojeće, kao i da proširim vlastite vidike u navedenim poljima. Organizacija treninga, ekipa i treneri su bili odlični i meni lično se dopao cijeli koncept i tok treninga jer smo uspjeli raditi kao tim, ali u isto vrijeme smo svi uspjeli raditi na svojim ličnim vještinama i unaprijediti sebe u određenom smislu. Cijeli trening bih opisala kao izvanredno iskustvo, koje je pozitivno uticalo na mene kao osobu i nadam se da ću u budućnosti imati priliku učestvovati i u trugim treninzima sličnog tipa”, izjavila je polaznica treninga u Mostaru, Armina Herić iz Bugojna. 

IMG 1633

Tokom obuka mladi su kreirali kratke video spotove u kojima su političarima poručili čime bi se trebali baviti i na čemu bi trebao biti fokus njihove priče uoči lokalnih izbora. Također, po završetku obuke najbolje ideje mladih dobit će finansijsku i mentorsku podršku kako bi u svojim zajednicama provodili aktivnosti koje doprinose povećanju svijesti o važnosti kritičkog promišljanja i utjecaja negativne retorike na živote ljude u zajednicama. 

“Trening je u potpunosti je odgovorio na unaprijed postavljeni cilj. Okupiti više mladih iz različitih društvenih sredina i lokalnih zajednica, te u potpunosti zainteresirati i zadržati njihovu cjelokupnu pažnju svakako je najveći uspjeh trenera, koji su prije svega izuzetni ljudi vođeni kvalitetnim znanjem. Teme radionica, načini prezentiranja i vježbe odrađeni su na izuzetno visokoj razini, dok su mladi iz različitih dijelova BiH pokazali da se ova zemlja treba osloniti u budućnosti na njih. Ogromno iskustvo, koje mi je donijelo nova znanja i informacije i na što sam najviše ponosan jest da će se prekršiti jedno pravilo s ove radionice, ali unutar četiri zida neće ostati naši novostečeni odnosi, prijateljstva, buduća suradnja i zajedničko djelovanje, kako u poslovnom odnosu kroz buduće projekte, tako i na ličnom, mnogo važnijem” mišljenja je polaznik obuke u Banjaluci, Marko Marjanović iz Istočnog Sarajeva.

Aktivnosti su provedene u okviru projekta “Podrška mladima u lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini” koji provodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave