Dajte njima i sebi šansu za bolji život!

Prema brojnim naučnim istraživanjima, najbolji način da se poboljša život djece s posebnim potrebama je omogućiti im komunikaciju i druženje, te uvesti ih u proces obrazovanja sa vršnjacima, kroz škole i predškolske institucije. Nažalost, inkluzija djece s umjerenom i težom mentalnom ometenosti ne prakticira se u okviru regularnog obrazovnog sistema u Bosni i Hercegovini. Zbog toga, djeca ne pohađaju redovnu nastavu. Specijalne škole, dostupne su samo manjem broju djece s posebnim potrebama, koja žive u većim gradovima. U Mjedenici trenutno boravi oko 110 djece, iz gotovo cijele centralne BiH, pa i šire. Veliki je problem nedostatak kapaciteta, ali i slaba finansijska pomoć koja sporo dolazi od države. Trenutno je aktuelan inovativan rad u vrtiću i prvom razredu Zavoda Mjedenica kroz potpuno novi program u BiH – KABAS ® sa Columbia univerziteta. Provodi se sa 20 učenika/ca uzrasta 4 do 8 g. sa različitim poremećajima u razvoju. Za rad ovog programa koriste se metode čija je efektivnost dokazana kroz 1000 do sada provedenih eksprerimenata.

U nastavku vam donosimo utiske volonterskog rada Johannesa Oesterwinda, volontera Instituta za razvoj mladih KULT, koji je volontirajući u Institutu za specijalno obrazovanje djece sa posebnim potrebama Mjedenica proveo 5 mjeseci. Johannes boravi u Bosni i Hercegovini u sklopu programa njemačkih volontera/ki u BiH.

.

“Sa prvim proljetnim zrakama sunca u Sarajevu, ja sam došao u Mjedenicu, Institut za specijalno obrazovanje djece sa posebnim potrebama. Došao sam da volontiram, da naučim kako da se odnosim prema njima, te kako da komuniciram i radim sa njima. Želio sam vidjeti ko su oni i kako žive. Sada kada znam, želim da i drugi to znaju, djeca sa posebnim potrebama su posebna na mnogo načina. Entuzijastični su, nasmijani i razigrani. Igrali smo se karata i nogometa, pjevali smo i plesali i iz dana u dan dobijao sam osjećaj da sam i ja, kao što su i oni, sretan što provodimo vrijeme zajedno. Najimpresivnija, za mene, bila je njihova prirodnost, kažu ono što misle i rade ono što žele. Na taj način oni su slobodniji, nego što ćemo mi to ikada biti. Nakon 5 mjeseci volonterskog rada, mogu vam preporučiti da volontirate u drušvenoj instituciji kao što je Mjedenica. Siročad i djeca sa poteškoćama u razvoju trebaju nekoga kome je stalo do njih dovoljno da poruši zidove izolacije oko njih, da se zbliži s njima i da im bude prijatelj. Dajte njima i sebi šansu za bolji život! Čak i ako nemate dovoljno vremena za volontiranje, možete ih usrećiti malim poklonom,  tako što ćete im pokloniti svoje stare igračke!”

 

Johannes Oesterwind, KULT

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Grad Cazin posvećen da strategijom prema mladima poboljša i unaprijedi prilike za mlade

Grad Cazin je posvećen poboljšanju položaja mladih, a svoju oprjedjeljenost za pitanja...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...