Analiza položaja i potreba mladih grada Gradačac dala odgovore o njihovim izazovima i problemima

Osnovu za izradu strategije prema mladima Grada Gradačac predstavlja Analiza rezultata istraživanja položaja i potreba mladih. Odluka o provođenju istraživanja o položaju i potrebama mladih na području grada te izrada strategije prema mladima ukazuje na posvećenost Grada Gradačac, kao nositelja ovog procesa, ka poboljšanju položaja mladih na ovom području.

Provedba istraživanja realizirana je u partnerstvu omladinskih organizacija s područja Gradačca (Vijeća mladih Općine Gradačac, Udruženja KULT Gradačac, Udruženja mladih Futura i Lokalni tim Gradačac Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini) i Instituta za razvoj mladih KULT.

Institut za razvoj mladih KULT proveo je terensko anketiranje mladih grada Gradačac u periodu od februara do marta 2024. godine. Na području grada anketirano je 369 osoba koji su odabrani metodom slučajnog odabira mladih u dobi između 15 i 30 godina. U nastavku izdvajamo neke od najznačajnijih rezultata analize istraživanja položaja i potreba mladih grada Gradačac.

U oblasti obrazovanja prema dostupnim podacima primjetan je pad broja upisanih učenika u osnovne škole. Isti trend je primjetan i u srednjem obrazovanju, gdje je u odnosu na 2019/2020. godinu, kada je upisano 1.412 učenika, taj broj u školskoj 2022/2023. godini bio manji i iznosio  je 1.353. Najveću stopu smanjenja broja učenika bilježe gimnazije.

Iako postoji nekoliko kategorija stipendija koje Grad dodjeljuje mladima u zajednici, prema podacima iz istraživanja skoro 67% mladih je izjavilo da ne prima nikakvu stipendiju što može ukazivati da postoji nerazmjer između stipendija koje su dostupne i stvarnih potreba mladih.  Mladi imaju pozitivan stav za kvalitet obrazovanja, jer njih preko 50% smatra da im obrazovanje pruža znanja i vještine potrebne za zaposlenje u struci ili daljnje obrazovanje.

Oko 33% posto mladih, koji su anketirani, je odgovorilo da nisu imali praktičnu nastavu dok su pohađali redovno obrazovanje što ukazuje na manjak prilika koje su dostupne mladima, a što se potvrđuje i podatkom da 24% mladih manjak prakse ističe među najvećim nedostatkom u obrazovanju.

U oblasti rada i zapošljavanja, primjetan je pad broja nezaposlenih osoba od 2019. godine, a Analiza rezultata istraživanja pokazuje da jedna od pet mladih osoba (21%) obavlja posao za koji se školovala, što ukazuje na potrebu dodatnog uvezivanja tržišta rada s formalnim obrazovanjem. Prema rezultatima istraživanja najviše mladih (više od 40%) vidi vlastiti biznis kao najbolje mjesto za rad, dok je skoro polovina ispitanih izrazila želju da pokrenu vlastiti biznis ako bi imali mogućnosti.

Podatak koji privlači pažnju je da preko 70% mladih živi s roditeljima u zajedničkom domaćinstvu što ukazuje na otežano stambeno osamostaljivanje mladih što je uzrokovano različitim faktorima poput kompleksne ekonomske situacije.

Analiza zdravstvenih trendova među mladima u Gradačcu otkriva nekoliko važnih aspekata. Značajan broj mladih nije redovno obavljao sistematske preglede (20% anketiranih nikada nisu izvršili sistematski pregled), što ukazuje na potrebu za jačanjem svijesti o važnosti preventivnih pregleda i zdravstvene edukacije među mladima. Također, značajan broj mladih žena, koje su anketirane, (preko 32%) nikada nije izvršio ginekološki pregled što predstavlja upozorenje u pogledu skrbi o  vlastitom zdravlju među mladim ženama. Rezultati istraživanja ukazuju i na nizak nivo bavljenja sportom jer 39% mladih ni na koji način ne prakticira sportske ili rekreativne aktivnosti.

Primjetan je i nizak nivo zadovoljstva kod mladih podrškom lokalnih vlasti za sportski i kulturni sadržaj.

Pažnju treba posvetiti i podatku da je 35% mladih istaklo nezadovoljstvom rada policijskih službi na području grada, te je potrebno kroz saradnju i komunikaciju s mladima saznati razloge nezadovoljstva.

Vrijedi istaknuti informaciju da je Gradsko vijeće krajem juna mjeseca jednoglasno usvojilo Nacrt strategije prema mladima 2024-2027. , što predstavlja veliki korak naprijed za sve mlade s područja grada Gradačac u poboljšanju njihovog položaja u narednim godinama.

Za više informacija o položaju i potrebama mladih pogledajte: Analiza rezultata istraživanja položaja i potreba mladih grada Gradačca.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *