Zbog nedostatka kapaciteta Ureda za reviziju pojedine institucije nisu nikada revidirane

U utorak, 5. 4. 2016. godine održana je 8. sjednica Parlamentarne komisije odgovorne za reviziju Parlamenta FBiH. 

Na osmoj sjednici ove Komisije raspravljalo se o Planovima aktivnosti komisije i Ureda za reviziju institucija u FBiH. U okviru ove tačke dnevnog reda raspravljalo se o potrebi za revizijom većeg broja institucija, ali Ured za reviziju zbog nedostatka kapaciteta nije u mogućnosti revidirati sve potrebne institucije u FBiH, te ima zakonsku obavezu revidirati njih 59. Neke institucije nisu nikada revidirane, kao što su naprimjer Kazneno-popravni zavodi. 

Glavni revizor Ureda istakao je da na svim nivoima ima više od 1000 institucija. Ured sa ovim kapacitetima ne može postići da sve institucije revidira, ali to ne predstavlja problem koliko nizak procenat implementacije preporuka revizije. Također, neke preporuke se ne mogu provesti jer ima zakona koji nisu harmonizirani.

Odlučeno je da će Komisija dati rok da se očituju revidirani subjekti po datim preporukama, pa će potom Komisija održati posebnu sjednicu. Usaglašen je termin 9. i 10. 5. ili 10. i 11. 5.2016. godine za javna saslušanja javnih preduzeća, zavoda i agencija za budžetsku 2014. godinu. Planirano je da se do kraja mjeseca maja održi finalna sjednica Komisije vezano za saslušanja. 

Odlučeno je da se do prve polovine mjeseca juna razmatraju izvještaji revizije učinka. S obzirom da izvještaji revizije učinka nisu razmatrani u parlamentarnoj proceduri od 2008. godine, dogovoreno je da se razmatraju izvještaji revizije učinka objavljeni od 2012. do 2015. godine, a ti izvještaji su sljedeći:

U 2012. godini: „Upravljanje Programom zapošljavanja mladih“;

U 2013. godini: „Prevencija poplava u Federaciji BiH“ i „Podrška u razvoju malog i srednjeg preduzetništva u FBiH“.

U 2014. godini: „Trošenje javnih sredstava iz Budžeta Federacije BiH za ugovore o djelu“, „Podrška razvoju turizma Federacije BiH“, „Nedovoljna obnova šuma u Federaciji BiH kao posljedica neefikasnog sistema upravljanja šumama“, „Efikasnost prikupljanja javnih prihoda u postupku prinudne naplate po osnovu prodaje oduzete imovine u FBiH“;

U 2015. godini: „Unapređenje energetske efikasnosti u institucijama FBiH“, „Određene mjere iz Federalnog plana upravljanja otpadom nisu implementirane u zadanim rokovima“ i „Upravljanje grantovima iz Budžeta FBiH prema rezultatima“.

Nalazima revizije Programa zapošljavanja mladih u FBiH ustanovljena su odstupanja ovog Programa od strateških opredjeljenja, te znatan broj propusta pri dizajniranju i upravljanju Programom, kao i činjenica da Program nije pomogao najugroženijim kategorijama nezaposlenih mladih osoba.

Kao jedna od ključnih preporuka istaknuto je da izradi Programa treba da prethodi sistematičan i detaljan proces planiranja, zasnovan na podacima o tržištu rada i analizi prethodnog iskustva u implementaciji sličnih programa. Također, istaknuto je da je potrebno poboljšati saradnju sa ključnim partnerima kao što su poslodavci i omladinska udruženja, kako bi se dobile potpune informacije o potrebama mladih. Cjelokupan izvještaj revizije dostupan je na ovom linku.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...