Čujemo se, Evropo!

Planska igra o EU je održana u sklopu obuke UMiD 9, 29. i 30. septembra 2012. g. u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine. Ovoga puta pored polaznika/ca obuke priliku za aktivno sudjelovanje su imali volonteri/ke Instituta za razvoj mladih KULT.

Budući lideri/ke su imali priliku osjetiti kako je biti dijelom Parlamenta, Vijeća/Savjeta i Komisije EU te koji su to procesi i odluke koje ove institucije donose. UMiD-ovci i volonteri/ke su se kao predstavnici zemalja regiona borili za status kandidata i ulazak u članstvo Evropske unije. Stoga moramo naglasiti da su Bosna i Hercegovina, Srbija, Makedonija i Crna Gora predstavljene u najboljem svjetlu. Za to vrijeme marljivi učesnici/e su kroz medije aktivno radili na izvještavanju javnosti o svim novostima u vezi s pregovorima i odlukama koje su donosile nadležne institucije EU. Ministri/ce inostranih poslova, parlamentarci/ke, predstavnici/e zemalja kandidata, članovi/ice komisije, mediji i savjetnici su simulacijom rada i funkcioniranja Evropske unije na praktičan, zanimljiv, inovativan i poučan način stekli nova znanja, iskustva i vještine.

Učesnici/e obuke UMiD su tokom Planske igre o EU imali priliku razgovarati s Christine Bergman, predstavnicom Olof Palme International Center, koja je iskazala spremnost na punu podršku i saradnju s budućim omladinskim liderima/kama.

Tokom drugog dana status kandidata za članstvo u EU su izborili Makedonija i Srbija, te je s njima potpisan sporazum o pristupanju Evropskoj uniji. Nakon „izlaska iz uloga“ svi učesnici/e Planske igre o EU bili su oduševljeni ambijentom i atmosferom koja je vladala tokom dva dana. Kao rezultat napornog rada nastala je i sljedeća poruka:

–          Budući da su odgoj i obrazovanje ključni faktori za razvoj svake ličnosti potrebno je kontinuirano ulagati u sve aspekte obrazovanja (formalno, neformalno, informalno).

–          Kako bismo nastavili razvijati zajedništvo potrebno je prevazići predrasude (rasne, etničke, nacionalne, seksualne, dobne itd.).

–          Potrebno je omogućiti učešće predstavnika/ca svih društvenih skupina u donošenje političkih odluka.

–          S obzirom da su mediji pod utjecajem različitih političkih subjekata potrebna je institucionalna reforma koja će medije osloboditi političke stege.

–          Uskladiti obrazovanje s potrebama tržišta rada.

–          Potrebno je pružiti svima jednake mogućnosti za jednake poslove.

Teško je navesti sve probleme, još teže ih riješiti, a najteže je odlučiti odakle početi.

Omladinski lideri/ke su odlučili odakle početi – od sebe, a stečeno znanje će nesebično prenositi na druge.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...