U Podgorici predstavljena iskustva BiH u oblasti volontiranja

Na konferenciji „Volontiranje i zakonski okvir – dobre prakse i EU standardi“, koja se održala u Podgorici, 16 -17. decembra 2015. godine, predstavnici zemalja regiona razmijenili su iskustva svojih zemalja u oblasti volontiranja. Ciljevi konferencije bili su da se dogovore sistemski koraci i regionalna partnerstva, kojima će se razviti volonterizam u zemljama regiona, koristeći dobre prakse Evropske unije.  

Konferenciju je otvorila gosp. Zorica Kovačević, ministrica rada i socijalnog staranja Crne Gore, koja je u svom izlaganju istakla da volonterski rad daje neprocjenjivi doprinos društvu, jer je povezan sa aktivnim građanstvom. Ona je za početak naredne godine najavila izradu novog zakona o volonterizmu. „Volonteri stiču važna iskustva i znanja koja se traže na tržištu rada, grade mrežu kontakata i imaju mogućnost da se oprobaju u različitim socijalnim uslugama, da nauče da donose prave odluke, rješavaju probleme, da se prilagođavaju raznim kulturama i da demonstriraju osjećaj za pravdu“, kazala je Kovačević.

Iz Bosne i Hercegovine konferenciji su prisustvovali predstavnici Ministarstva pravde BiH, Ministarstva porodice omladine i sporta RS, Omladinskog komunikativnog centra (OKC-a), te Amila Dedić, predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT. Dedić je govorila o iskustvima Bosne i Hercegovine u ovoj oblasti s posebnim osvrtom na odredbe i primjenu Zakona o volontiranju Federacije BiH. „Pravna regulativa nije jedini instrument javnih politika za podsticanje kulture i prakse volontiranja, već se ovi ciljevi mogu ostvarivati i drugim instrumentima javnih politika. Potrebno je približiti, posebice mladim ljudima, benefite ulaganja u razvoj društva i korištenje svog slobodno vremena za razvoj zajednice u kojoj žive. Edukacija o volontiranju u sklopu formalnog obrazovanja, promocija volontiranja kroz mjere rada s mladima, usaglašavanje entitetetske regulative, jačanje kapaciteta organizatora volontiranja i infrastrukture su mjere koje bi svi nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini trebali provoditi” – smatra Amila Dedić, predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT.

Konferenciju „Volontiranje i zakonski okvir – dobre prakse i EU standardi“ je organizovao TACSO (Tehnička pomoć organizacijama civilnog društva) u Crnoj Gori u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja u Vladi Crne Gore.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...

Javni poziviUncategorized @bs

Dijalog mladih i vlasti Grada Bihaća: U susret Strategiji prema mladima

Grad Bihać u saradnji sa Institutom za razvoj mladih KULT, Udruženjem “Centar...