Stručno usavršavanje i strukturalno umrežavanje za ključne aktere prevencije ovisnosti u BiH

Kako zaštititi djecu i mlade na području cijele Bosne i Hercegovine od ovisnosti, nasilja i autodestruktivnog ponašanja razgovarali/e su predstavnici/ice 18 vladinih i nevladinih organizacija uključenih u Projekt prevencije ovisnosti i unapređenja zdravlja u radu sa mladima –Stručno usavršavanje i strukturalno umrežavanje za ključne aktere prevencije ovisnosti u BiH (JUPPO), 2014-2016“ na prvom edukativnom modulu održanom od 15. do 18. aprila u hotelu Napretkov dom na Trebeviću. Projekt realizira Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE iz Sarajeva.

Modul na temu Metode i modeli primarne prevencije ovisnosti u BiH vodili su Veronika Graber i Wolfgang Zeyringer, treneri iz Graca (Austrija). Na samom početku prisutne sudionike/ice edukacije pozdravila je s. Magdalena Schildknecht, koordinatorica JUPPO projekta, koja se zahvalila svima na odvojenim vremenu, ali i prilici da umreženi/e iskustvom u radu s mladima, kako na prevenciji ovisnosti tako i uopće, rade na promociji zdravog načina života i ukazivanja na probleme ovisnosti. Voditelji su tijekom četiri dana modula sa sudionicima/cama razgovarali/e o temi promocije zdravlja te o tome što sve trebamo znati kada je u pitanju ovisnost. Razgovaralo se i o jednakopravnosti spolova te položaju žena i muškaraca u promociji zdravlja i prevenciji ovisnosti, kao i faktorima zaštite, ali i faktorima rizika, kojima su izloženi/e djeca i mladi.

I u večernjim terminima nastavljen je rad na temama modula. Tako su na Market place svi prisutni prezentirali rad svojih organizacija s mladima na području prevencije i uopće. Zahvaljujući ovoj aktivnosti, veliki broj organizacija dogovorio je suradnju za ubuduće. Dio večernjeg programa upotpunili/e su i volonteri/ke udruge NARKO-NE koji/e su kroz osam radionica na kreativan, zanimljiv način sudionicima/cama edukacije predstavili/e ovisnosti, ali i prezentirali/e projekte NARKO-NE-a kroz koje rade na prevenciji ovisnosti kod svojih vršnjaka/kinja.

Na narednom susretu, koji će se održati od 19. do 22. svibnja/maja, učesnici/ice će se upoznati s temom Pedagogija doživljaja i okoliša.

Projekt JUPPO realizirat će se kroz sedam edukativnih modula od 4-5 dana vođenih od strane internacionalnih stručnjaka/kinja. 18 učesnika/ica iz cijele BiH će usvojiti stručne i pedagoške kompetencije za praktični rad sa mladima na području prevencije ovisnosti. Organizacije i institucije iz kojih dolaze učesnici/ice će formirati neformalnu mrežu kako bi postali profiliran partner donosiocima odluka koje se tiču poboljšanja uslova za odrastanje djece i mladih u društvu bez ovisničkog i nasilnog ponašanja.

                                

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...