Ublažavanje mjera uzrokovanih pandemijom virusa COVID-19 ponovo je otvorilo vrata Obrazovno–razonodnog centra za mlade Spajalica u Ilidži. Nakon više od tri mjeseca polaznici obuke Uči, Misli i Djeluj! za omladinske lidere/ice, okupili su se u Spajalici i zajedno učili, radili i usavršavali se.
Mladi iz različitih lokalnih zajednica iz cijele BiH tokom tri dana modula pričali su o tome šta podrazumijeva dobra komunikacija, koje se vještine u komunikaciji cijene, a da ih možemo učiti i usavršavati. Polaznici/e su imali priliku saznati više o medijskog pismenosti, a neizostavna tema za buduće lidere svakako su i odnosi sa različitim javnostima sa kojima se tokom svog rada susreću. Kako kreirati poruku, kome je poslati, kada i na koji način samo su neka od pitanja na koja su kroz interaktivne radionice i praktične vježbe polaznici/e tražili odgovore.
„Zaista sam se obradovala povratku u Institut za razvoj mladih KULT i održavanju modula na temu komunikacije i odnosa sa javnošću. Tema me je veoma zainteresovala, a trener Aldin Alić ju je prezentovao na zaista odličan način. Imali smo puno praktičnog dijela, radili smo svi zajedno i još više se povezali kao tim. Drago mi je da napredujemo zajedno i da pomjeramo sopstvene granice.“ – rekla je Marija Mališ, polaznica UMiD-a 15 iz Foče.
Institut iskustveno učenje smatra veoma važnim za razvoj budućih lidera i liderki, te kroz Kafe sa… nastoji ugostiti uspješne mlade ljude Bosne i Hercegovine koji svojim primjerima i pričama motivišu i ohrabruju društvo, ali i sredine u kojima žive. Na šestom modulu ugostili smo mladog bh novinara Slađana Tomića koji je sa UMiD-ovcima razgovarao o medijima, ulozi medija u aktivizmu i društvu, medijskoj sceni u BiH, ali i o stvarima na koje budući lideri treba da obrate pažnju.
„Mladi u komunikaciji s medijima, novinarima moraju prezentovati svoje aktivnosti ne na ustaljen način s tehničkim detaljima već jasno locirajući rezultate njihovog djelovanja. Mladi u komunikacijama s javnostima moraju davati jasne i koncizne informacije, trudeći se da plasirana informacija bude upakovana tako da izaziva reakciju kod publike.“ istakao je Slađan.
Prilika da praktično primjene znanja stečena tokom šestog modula polaznike i polaznice čeka već narednog mjeseca, kada će započeti sa provođenjem lokalnih građanskih inicijativa u svojim zajednicama.
Petnaestu generaciju UMiD obuke pohađaju 24 polaznika/ce iz 22 različite lokalne zajednice, a obuka se u 2020. godini provodi uz podršku Ambasade Kraljevine Švedske u Bosni i Hercegovini.
Ostavi komentar