Službenicima za mlade je važno znati kako monitoring i evaluacija unapređuju rad sa mladima

U lokalnim zajednicama širom Bosne i Hercegovine, službenici i službenice za mlade igraju ključnu ulogu u zagovaranju interesa mladih. Lokalne zajednice provode niz aktivnosti usmjerenih na mlade, ali često izostaje sistemski monitoring i evaluacija tih programa. Kako bi unaprijedili razumijevanje postojećih programa i poboljšali nove inicijative namijenjene mladima, službenici i službenice za mlade se kroz Osnovnu obuku službenika za mlade bave i pripremom javnih poziva za projekte mladih, ali i metodama za monitoring i evaluaciju programa za mlade.

Tokom drugog modula obuke, naglasak je stavljen na razmjenu iskustava u radu s mladima, ulogu službenika za mlade u pripremi i provedbi javnih poziva za mlade, upravljanju grantovima dodijeljenih mladima, te monitoringu i evaluaciji projekata za mlade. Sve to doprinosi lakšem odgovoru na potrebe mladih u lokalnoj zajednici, te u konačnici snažnijem omladinskom sektoru i aktivnijim mladima.

Monitoring programa za mlade u jedinicama lokalne uprave ključan je za osiguravanje njihovog uspjeha i održivosti. Kroz sistematski monitoring službenici za mlade mogu detaljno procijeniti učinkovitost i utjecaj programa. Metode za monitoring i evaluaciju omogućavaju identifikaciju unutarnjih i vanjskih faktora koji utječu na programe, pružajući sveobuhvatnu sliku koja je potrebna za unaprjeđenje i kreiranje boljih javnih poziva za projekte mladih. Redovan monitoring pomaže i u prepoznavanju potencijalnih problema na vrijeme, omogućava prilagodbu strategija i poboljšava transparentnost i odgovornost u radu s mladima.

„Nadahnuti mladi koje sam upoznala, službenici ili oni koji to žele da postanu, usmjereni ka kreiranju boljih prilika i uslova za mlade u svojim zajednicama je definitivno od sada moj pokretački motiv. Nakon ova dva modula obuke razmjene iskustava iz različitih lokalnih zajednica, imala sam priliku da se upoznam sa politikama prema mladima, različitim pravnim praksama djelovanja mladih u opštinama/gradovima, entitetima ali i da saznam kako sa pozicije službenika za mlade pozive za projekte učinim pristupačnijim i transparentnijim za mlade u Kneževu. Zanimljive, interaktivne i kreativne vježbe koje smo prošli do sada, će sigurno biti moj dodatni motiv da nastavim da aktivnije djelujem u svojoj lokalnoj zajednici, profesionalno se usavršim i zajedno sa ovim nadahnutim mladima činim promjenu.“, rekla je Dijana Milisavić, Opština Kneževo.

Drugi modul obuke bio je prilika za dalju razmjenu iskustava u radu s mladima i omogućio službenicima da bolje razumiju programe koje provede u odnosu na druge zajednice. Kroz ovaj modul obuke službenici su se bavili i svojim liderskim vještinama i timskom radu. Radeći na procjeni svog stila liderstva i analizirajući timove u kojima rade službenici i službenice su razmatrali na koji način programi za mlade ovise i o timskom radu u pojedinačnim službama.

Modul je kombinirao teorijski i praktični dio koji je rezultirao zanimljivom interakcijom, razmjenom iskustava, dobrih praksi, te ponudio polaznicima i praktičnu primjenu kroz niz tehnika koje mogu uključiti u svoj svakodnevni rad sa omladinskim organizacijama.

„Kao osoba koja kratko radi u ovoj službi, mogu reći da je dosta toga u obuci za mene novo. Pohvala trenerima jer se trude svima nama što više približiti materiju o kojoj predaju da bi bila jasna, razumljiva i primjenjiva. Ova obuka će mi koristiti u budućem radu i nastojanju da se popravi status mladih u maloj lokalnoj zajednici. A posebno pozdravljam sve kolege iz obuke, jer dobar smo tim i nadam se daljoj suradnji”, naveo je Nikola Oroz, Općina Fojnica.

Institut za razvoj mladih KULT već dugi niz godina organizira i provodi programe obuke službenika za mlade i certificiranje službenika, koji se bave radom sa mladima u gradskim, opštinskim/općinskim i kantonalnim organima vlasti. Program obuke sastoji se od 120 radnih sati, raspoređenih u pet obaveznih modula koji će se održati u periodu od juna do decembra 2024. godine u različitim gradovima u Bosni i Hercegovini. Dodjela certifikata uspješnim polaznicima/ama bit će upriličena u decembru ove godine.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *