Slavimo li 8. mart i danas?

Prije 114 godina na konferenciji socijalistkinja u Danskoj, usvojen je prijedlog Clare Zetkin da se 8. mart obilježava kao dan solidarnosti žena širom svijeta u borbi za prava i punu slobodu čitavog naroda. Tri godine poslije konferencije, 1913. g., oko 2000 žena Bosne i Hercegovine po prvi put obilježile su ovaj dan u Sarajevu. Tog dana počinje i borba za političku, socijalnu i pravnu rodnu ravnopravnost na našim prostorima.

Jesmo li već zaboravili na vrijednosti koje smo slavili 8. marta? 8. mart je jedan od dana u godini, ali ne i jedini, kada glasno govorimo i tražimo solidarnost, senzibilnost i zajednički napor i žena i muškaraca u ostvarivanju ravnopravnog društva – jer kako kaže Isabel Allende: „Imamo samo ono što damo!“

Dobri rezultati promjene mogu proisteći samo iz zajedničkog rada na rješavanju problema kao što su nasilje, razlike u primanjima za obavljanje istih poslova na tržištu rada po osnovu spola, diskriminacija žena po osnovu spola, otežano napredovanje u političkoj sferi, i slično.

Više od 47% žena žrtvama su porodičnog nasilja pri čemu cijenu nasilja plaća naše oštećeno društvo kroz gubitak radne snage i društvenog kapitala, povećanje troškova zdravstvene i socijalne zaštite, ulaganje u agencije za provođenje zakona i troškove sudskih procesa te troškove izvršenja sankcija.

Globalno, žene obavljaju 66% rada u svijetu, a zarađuju 10% svjetskog prihoda i posjeduju 1% svjetskog imetka. Analize pokazuju da 90% svog prihoda žena reinvestira u porodicu i zajednicu.

Diskriminacija po osnovu roda velika je šteta za društva jer gubi veliki potencijal mladih žena za čije ostvarenje nisu stvoreni uslovi. Društva u razvoju najmanju brigu vode o zdravlju, bogatstvu i ostvarivanju prava mladih žena.

8. marta smo se prisjetili početaka i prvih uspjeha borbe za ravnopravne uslove i različite potrebe. Jučer, danas i sutra nastavimo graditi društvo veće vrijednosti – ravnopravno društvo koje kreira ambijent za ostvarivanje jednakih prava bez obzira na spol i rod.  

 

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...