Sa 50. sjednice Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH

U srijedu, 2. aprila 2014. g., održana je 50. sjednica Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Sjednici koja je počela u 11 sati i trajala do 14.30 sati te imala kvorum prisustvovali su i predstavnici/e resornih ministarstava, predlagači/ce pojedinih propisa i drugi gosti/šće, među kojima su bili i predstavnici/e projekta Jačanje institucija vlasti i procesa u BiH (SGIP) i predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT.

Diskusija članova/ica Komisije uslijedila je po sljedećim tačkama dnevnog reda:

1. Usvajanje zapisnika 48. i 49. sjednice Komisije;

2. Razmatranje Prijedloga zakona o postupku indirektnog oporezivanja – prva komisijska faza (predlagač: poslanik Anto Domazet);

3. Razmatranje Izvještaja o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Efikasnost FIPA-e u privlačenju stranih investicija u BiH“ (sačinilac: Ured za reviziju institucija BiH);

4. Razmatranje Izvještaja o radu Ureda za razmatranje žalbi za 2013. g. (sačinilac: Ured za razmatranje žalbi).

 

Tačke dnevnog reda oko kojih su poslanici najviše diskutirali su sjedeće tačke:

Nakon burne rasprave o Prijedlogu zakona o postupku indirektnog oporezivanja većinskim glasovima poslanici su se odlučili za odgađanje izglašavanja po ovom Prijedlogu usljed podijeljenosti mišljenja i velikih razlika u stavovima poslanika po ovom pitanju. Prijedlog koji bi tretirao oprost zateznih kamata i prinudne naplate kod 9.300 dužnika (16,6% od ukupnih privrednih subjekata) koji ukupno duguju oko 312 miliona KM oštro je kritiziran od nekoliko poslanika koji Prijedlog smatraju neprihvatljivim uz nepoznavanje privrednih subjekata kojima bi se oprostio dug, dok su s druge strane dva poslanika efekt oprosta smatrali većim od efekta kamata vjerujući da će Prijedlog ubrzati proces naplate od dužnika. Uz detaljnije informacije i objašnjenja o negativnom stavu koje je Ured za indirektno oporezivanje dao po ovom Prijedlogu, Prijedlog će se ponovo naći na dnevnom redu komisije u roku od 45 dana.   

Izvještaj revizije učinka o temi Efikasnost FIPA-e u privlačenju stranih investicija u BiH usvojen je s 5 glasova članova Komisije pri čemu su dva člana ostala suzdržana. Rasprava koja je obilježila ovu tačku dnevnog reda bila je usmjerena i prema nepostojanju razvojnih politika BiH što otežava rad državnih agencija poput FIPA-e, te je uključila i prijedloge da bi učinci u oblasti stranih investicija trebali biti i tema revizije institucija kao što su Vanjskotrgovinska komora i Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, kao i potrebu gašenja agencija koje crpe novac iz javnog budžeta a ne ostvaruju rezultate.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...