Radionica jačanja kapaciteta predstavnika jedinica lokalnih samouprava

U sklopu inicijative organizacija civilnog društva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanju mladih (WeB4YES- Western Balkan Civil Society Organisations for Youth Employment Support), Institut za razvoj mladih KULT je organizirao jednodnevnu radionicu jačanja kapaciteta predstavnika jedinica lokalnih samouprava (JLS) u oblasti podrške razvoju biznisa mladih. Radionica je održana 8. decembra 2020. u hotelu Hills u Ilidži. 

Na radionici je predstavljen model podrške razvoju biznisa koji je Institut za razvoj mladih KULT zajednički provodio sa 8 jedinica lokalnih samouprava u BiH, a koji je rezultirao podrškom pokretanju preko 50 biznisa mladih. Radionici su prisustvovali predstavnici iz gradova: Cazin, Modriča i Jezero,  Novi Travnik, Vitez, Orašje, Jablanica, Novo Sarajevo, Maglaj, Breza, Ilidža i Domaljevac – Šamac.

Sabina Viteškić, pomoćnica načelnika za privredu i turizam, općine Ilidža, istakla je kako je Općina Ilidža koristila model podrške razvoju biznisa, kreiran od strane Instituta za razvoj mladih KULT, koji je imao značajan doprinos na uspješnost programa koji su provodili.

U sklopu radionice, kroz diskusiju i interaktivan rad, predstavljeni su ključni koraci u procesu podrške razvoju biznisa sa aspekta općina/opština/ gradova, te su analizirani  sastavni dijelovi modela podrške razvoju biznsa, njegove prednosti i nedostaci i mogućnosti primjene modela u ovim jedinicama lokalne samouprave (JLS). 

Iskustvo provođenja modela podrške razvoju biznisa mladih, sa prisutnim su podijelili gospodin Admir Pjanić, šef službe za privredu Cazina, te Alenka Ilovčević, načelnica odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Opštine Modriča.

Admir Pjanić istakao je da je Grad Cazin nakon uspješne saradnje sa Institutom za razvoj mladih KULT, ovu praksu prenio i na ostale programe podrške koje provode, te da je većina pokrenutih biznisa, njih 55 od ukupno 70, opstalo.

Alenka Ilovčević kaže kako je bitno da mladi pored finansijske imaju stručnu i mentorsku pomoć koja se pokazala kao jedan od presudnih faktora za opstanak biznisa mladih.

Radionica je organizirana u okviru Inicijative organizacija civilnog društva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanju mladih (WeB4YES – Western Balkan Civil Society Organisations for Youth Employment Support), podržane sredstvima Evropske komisije. 

 

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...

Javni poziviUncategorized @bs

Dijalog mladih i vlasti Grada Bihaća: U susret Strategiji prema mladima

Grad Bihać u saradnji sa Institutom za razvoj mladih KULT, Udruženjem “Centar...