Institut u studijskoj posjeti Berlinu

Predstavnik Instituta učestvovao je na studijskoj posjeti Berlinu u okviru inicijative EU podrška koordinaciji i implementaciji Koordinirane politike za mlade u BiH (EUNYP). Posjeta je održana od 16. do 20. septembra, a njoj su prisustvovali i članovi/ice Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH. Tokom posjete učesnici/e su imali priliku da se upoznaju s primjerima realizacije politike prema mladima u Njemačkoj, od lokalnog do saveznog nivoa. Prema informacijama Saveznog ministarstva za porodicu, starije osobe, žene i mlade, politika prema mladima je naročito razvijena na lokalnom nivou, gdje se odvija najveći dio rada s mladima. Ipak, sada se žele stvoriti jaki mehanizmi i na saveznom nivou, kako bi se briga o mladima izjednačila u različitim dijelovima zemlje.

Osim u državnim institucijama, mnogo korisnih informacija učesnici/e su dobili i od predstavnika/ca različitih nevladinih organizacija čije je težište rada usmjereno na političko učešće mladih, ali i na rad s mladima. Kao jedan od značajnijih programa izdvojio se U18 – mladi učestvuju u politici, gdje djeca i mladi do 18 godina također imaju priliku neformalno glasati i birati političku opciju s čijim stavovima se najviše slažu. Nerijetko su na ovim izborima najveći broj glasova dobijale političke partije koje se bave zaštitom životinja, okoliša i sl. Ovim programom nastoji se jačati političko učešće mladih kada steknu pravo glasa. Inicijativa koja je počela prije dvadesetak godina, na prvim izborima imala je 45 glasača, do današnjih preko 120.000.

Predstavnici/e iz BiH imali su priliku vidjeti i kako njemački socijalni radnici/e rade s mladima na ulicama, te s kojim izazovima i problemima se susreću. Organizacija GangWay već više od dvadeset godina se bavi radom s mladima, i trenutno ima 70 stalno zaposlenih streetworkersa koji svoje dnevne zadatke obavljaju na ulicama Berlina, radeći s najugroženijom kategorijom stanovništva.

Studijska posjeta bila je odlična prilika za predstavnike/ce nevladinog, ali i vladinog sektora, da na primjerima dobre prakse Njemačke razvijaju slične programe i u Bosni i Hercegovini.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...