„Poslovni prostor BH“ inicijativa za bolji poslovni ambijent

Poticaj poduzetništva, rasterećenje privrede u vidu smanjenja doprinosa i olakšice prilikom plaćanja PDV-a, samo neki su od zadatih ciljeva inicijative „Poslovni prostor“, koju je pokrenuo Institut za razvoj mladih KULT.

U Sarajevu, predstavljena je inicijativa i predstavnicima privrednog sektora, vladinim institucijama, i udruženjima koji su svjesni da je otvaranje radnih mjesta pitanje svih pitanja u BiH.

– Potrebno je kreirati efikasna rješenja neophodna, ne samo za razvoj, već i za opstanak ionako krhke i opterećene privrede. Inicijativa predviđa, između ostalog, povećanje budžeta za preduzetništvo i njihovo bolje preusmjeravanje za razvoj perspektivnih privrednih grana, a analiza će pokazati koje su to privredne grane najperspektivnije u svakoj regiji. Također, svjesni smo opterećenja privrede, i predložit ćemo rješenja u kontekstu olakšica kod plaćanja PDV-a, te smanjenje doprinosa. To jeste osjetljivo pitanje, ali predložit ćemo određene olakšice, oslobađanje od plaćanja doprinosa ili možda subvencioniranje doprinosa za novozaposlene, kao i oslobađanje raznih parafiskalnih nameta, istakao je voditelj projekta Rusmir Pobrić.

Dvadesetosmogodišnji Predrag Borojević iz Gradiške, shvatio je da samo priča o zapošljavanju ne otvara radna mjesta, te je odlučio da ispred nevladine organizacije „Most“, nakon rezultata ankete u kojoj je većina mladih ocijenila da je nezaposlenost najveći problem, otvori pogon za dizajn i proizvodnju odjeće FG Gropu te brend Funky Guerrilla, koji se pojavio na tržištu 6. oktobra.

– Za pokretanje posla treba hrabrosti, a kada krenete u to, onda vidite da vam je trebalo i nešto ludosti. Dakle i jednog i drugog. Mi za sada imamo pet zaposlenih, a dizajnere zapošljavamo honorarno. Polovinom prihoda od prodaje, pokrivamo troškove proizvodnje, a ono pola usmjeravamo u rad udruženja – kaže Borojević.

Početna sredstva od 30 hiljada KM dobili su preko projekta za zapošljavanje mladih (YEP), a koji je finansirala Švajcarska razvojna agencija (SDC).

Premda su svjesni da poslovni ambijent u BiH i nije baš najbolji, planiraju uskoro plasman svoje odjeće u maloprodajne objekte u Mostaru i Tuzli, kasnije u Sarajevo i Tuzlu te zemlje regije.

– Ključno je rasterećenje privrede. Ja sam skrenula pažnju da se previše priča o javnom sektoru, zapošljavanju, problemima, ali bez privatnog, neće biti ni javnog sektora. I kada se nešto predloži iz privatnog sektora, uvijek nešto čekamo. Međutim, mi više nemamo šta čekati jer smo ugušeni sa svih strana – kaže Aida Zejčinović iz firme za posredovanje u zapošljavanju „Bolji posao“.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...