Otvorene javne nabavke u BiH

Bosna i Hercegovina od aprila 2014. g. ima novi Zakon o javnim nabavkama BiH, koji je izmijenjen i dopunjen u skladu s EU direktivama, deset godina nakon što je usvojen prvi Zakon o javnim nabavkama BiH.

Predstavnice Instituta su učestvovale na petodnevnoj Akademiji za javne nabavke, održanoj na Jahorini, od 15. do 19. decembra 2014. g., na kojoj su se upoznale s prednostima, ali i nedostacima novog zakonskog rješenja, kritičnim tačkama podložnim korupciji u procesu javnih nabavki, mehanizmima za sprječavanje korupcije u javnim nabavkama, kao i postupcima za javne nabavke koji u skladu sa zakonom mogu biti različiti u odnosu na potrebe ugovornog organa i slično.

Predstavnici/e nevladinog sektora i medija su učestvovali na Akademiji, budući da su upravo oni relevantni akteri koji imaju dužnost pratiti proces javnih nabavki, obavještavati javnost, ali i obavezu ukazivanja na moguću korupciju, te njeno eventualno sprječavanje u okviru svojih kapaciteta. Treneri/ce na Akademiji su bili domaći i strani stručnjaci/kinje koji imaju dugogodišnje iskustvo u oblasti javnih nabavki, te imaju iskustva u svim koracima koji se odvijaju do zadovoljenja javnih potreba, pa i sa žalbenom procedurom na koju imaju pravo ponuđači koji smatraju da je njihova ponuda nepravedno isključena iz daljnjeg razmatranja ili koji sumnjaju na određene malverzacije u postupku javnih nabavki.

U BiH nadležna tijela za proces javnih nabavki su Agencija za javne nabavke koja ima savjetodavnu funkciju, te Ured/Kancelarija za razmatranje žalbi. U BiH ima ukupno 3035 ugovornih organa, na svim nivoima vlasti. Prema novom Zakonu o javnim nabavkama BiH oformit će se još dva Ureda za razmatranje žalbi i to u Banjaluci i Mostaru, koji će biti nadležni za žalbe vezane za javne nabavke koje su u iznosu do 800.000 KM, na njihovom području. Za javne nabavke iznad 800.000 KM, nadležan je Ured za razmatranje žalbi u Sarajevu, koji je do sada bio i jedini Ured nadležan za žalbe po pitanju javnih nabavki u BiH.

Stručne osobe za pitanja javnih nabavki smatraju da je novo zakonsko rješenje ove oblasti bolje od starog, ali da je i novi Zakon potrebno uskladiti s novim direktivama Evropske unije, koje su izmijenjene ove godine.

Akademiju je organizirao Centar za zastupanje građanskih interesa, uz partnerstvo Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) i Analitike, Centra za društvena istraživanja, a uz finansijsku podršku Evropske unije.

          JN 2          JN 3

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...