Na inicijativu Instituta za razvoj mladih KULT, 2014. godine, zanimanje stručnog saradnika za rad s mladima uvršteno je u klasifikaciju zanimanja Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine. Stručni saradnici za rad s mladima (a poznatiji kao omladinski radnici) su osobe koje rade u omladinskim centrima, omladinskim klubovima, omladinskim organizacijama, organizacijama koje rade s mladima ili javnim ustanovama koje podržavaju razvoj mladih. Stručni saradnici podržavaju profesionalni, lični i obrazovni razvoj mlade osobe. Radeći s mladima na različitim idejama i inicijativama, stručni saradnici za rad s mladima zajedno s mladima rade i na razvoju zajednica u kojoj djeluju.
Na nekoliko različitih lokacija u Sarajevu, danas smo sa učesnicima diskutovali: šta je omladinski rad i ko su omladinski radnici u BiH, o dobrobitima i zdravlju mladih i onih koji rade s mladima rade, te koje su to inovacije potrebne u radu s mladima u Bosni i Hercegovini?
Grupa učesnika koja je razgovarala o omladinskom radu i omladinskim radnicima u BiH zaključila je da i omladinski radnici u radu trebaju pomoć i podršku i da zajedno sa mladima čine savršen tim koji uspijeva u realizaciji ideja potrebnih za stvaranje boljih prilika za mlade u BiH.
“Mladim osobama je važan osjećaj pripadnosti i da ih neko ne uslovljava, važno kreirati atmosferu gdje mogu bezbjedno pogriješiti i imati priliku da isprave grešku”, nastavlja Branislav.
Druga grupa razgovarala je o dobrobitima i zdravlju mladih i onih koji rade s mladima, pa su se složili da se o zdravlju mladih i onih koji rade s mladima ne govori dovoljno, a da značaj mentalnog zdravlja ponekad ne razumijemo na pravi način. Grupa je navela da je često povjerenje u zdravstveno osoblje i institucije od presudnog značaja, ali to povjerenje se dugo gradi a potrebno je vrlo malo da se izgubi. Svakako, mladi su se složili da ne treba generalizirati.
A šta je s onima koji rade s mladima?
Iz razgovora ove grupe moglo se zaključiti da je ponekad i onima koji rade s mladima potrebna pauza jer omladinski radnici često preuzimaju ulogu ‘spašavanja svijeta i mladih’ a ne ‘spašavanje projekta’: “Ne smijemo zaboraviti da smo mi nečije majke, sestre, braća, djeca i slično i da moramo radi sebe izgraditi taj balans kada je riječ o poslu i privatnom životu. To je odgovornost svakoga od nas. Moramo biti dovoljno dobro da bismo bili dovoljno dobri“, zaključila je Senka Čimpo, psihologinja i psihoterapeutkinja s kojom je ova grupa razgovarala.
Grupa koja je diskutovala o inovacijama u radu s mladima smatra da je potrebno smisliti aktivnosti kojih nema u bližoj okolini, međutim i da je prilično teško naići na podršku i primjenu tih inovacija. U toku razgovora prisutni su spomenuli i društvene mreže i da smatraju da je plasiranje sadržaja ustvari inovativnije od samih društvenih mreža. Smatraju i da je potrebno inovativno uključivati marginalizirane grupe i da bi to bilo vrlo korisno za budućnost omladinskog rada.
Prvu konvenciju o mladima u Bosni i Hercegovini organizira Institut za razvoj mladih KULT uz podršku Ambasade Švedske u BiH. Ekskluzivni radijski partner je RSG.
Ostavi komentar