Omladinski radnici/e

Pokretanjem inicijative Priznavanje UMiD-a kao obuke za aktivno sudjelovanje mladih 2012. g., Institut je krenuo zagovarati priznavanja obuke Uči, misli i djeluj – UMiD, kao vida neformalnog obrazovanja koje mladima pruža mogućnost sticanja različitih kompetencija koje će ih učiniti konkurentnim na tržištu rada. Nakon uspješno završene 9. generacije obuke UMiD, tokom 2013. i 2014. g. Institut nastavlja s lobiranje priznavanja zanimanja stručnog saradnika/ce za rad s mladima. Odlukom Agencije za statistiku BiH u aprilu 2014. g., zanimanje stručnog saradnika/ce za rad s mladima je priznato u klasifikaciji zanimanja pod brojem 3412. Ovo je značajan korak u standardizaciji rada s mladima i predstavlja vid društvenog priznavanja ne samo zanimanja nego i neformalnog obrazovanja kao vida stručnog osposobljavanja.

 

Kako bismo pomogli mladima, nakon odluke Agencije za statistiku BiH, Institut organizira Obuku za stručne saradnike/ce za rad s mladima (popularnije omladinski radnici/e). Sigurno se pitate ko su omladinski radnici/e? Omladinski radnici/e jesu osobe koje pomažu mladima u procesu njihovog razvoja i odrastanja i rade s mladima u centrima i klubovima za mlade, omladinskim organizacijama, ali i u institucijama vlasti npr. centrima za socijalni rad. Učesnici/e prve generacije omladinskih radnika/ca dolaze iz 12 omladinskih centara/udruženja/organizacija, a obuhvaćaju lokalne zajednice Novi Grad, Ljubija, Gradiška, Kozarska Dubica, gradove Mostar, Tuzla i Zenica, te tri sarajevske općine Centar, Novo Sarajevo i Ilidža. Polaznici/e obuke će imati priliku steći znanje, iskustvo i vještine u radu s mladima, komunikaciji, ljudskim pravima, zakonskom okviru rada s mladima u BiH, biznis planovima i poduzetništvu, ali i primijeniti naučeno kroz praktičan rad tokom jednogodišnjeg trajanja obuke, nakon čega će uslijediti polaganje pismenog i usmenog ispit kako bi postali certificirani stručni saradnici/e za rad s mladima.

Projektom Uči, misli i djeluj! generacija 9 tokom jednogodišnje obuke i 10 radionica o različitim temama, među kojima su građanski aktivizam, volontiranje, politika prema mladima, javno zagovaranje itd., obučili smo trideset omladinskih lidera/ica, iz 10 lokalnih zajednica BiH (gradovi Banja Luka, Mostar, Trebinje, Zenica i Tuzla, općine Livno, Gradiška, Lukavac i dvije sarajevske općine Novi Grad i Ilidža). Oni predstavljaju mlade između 15 i 25 godina koji aktivno sudjeluju u zajednici u kojoj žive.

Tokom obuku omladinski lideri/ce su realizirali građanske inicijative u svojim lokalnim zajednicama, baveći se jednom od četiri oblasti, među kojima su: aktivno uključivanje mladih u društvene procese, obilježavanje značajnih datuma, jačanje ekološke svijesti kod mladih, aktivno uključivanje mladih s posebnim potrebama i neformalno obrazovanje mladih. Inicijative su organizirane uz podršku ostalih mladih, omladinskih organizacija, lokalne uprave iz BiH kao i svih dosadašnji polaznika/ca obuke UMiD.

Formiranjem UMiD Alumni, mreže omladinskih lidera/ica koji su do sada završili obuku UMiD dobili smo „izvor pametnih ideja“, te pokretačku snagu koja je u stanju prepoznati trenutne probleme i utjecati na njih, zagovarajući promjene u društvu. Tokom konferencije UMiD Alumni – Uspješni mladi za uspješnu zemlju, omladinski lideri/ice su iznijeli mišljenja, zaključke, stavove i preporuke o temama Cjeloživotno učenje i obrazovanje, Umrežavanje mladih i online aktivizam, Političko učešće i Zapošljavanje mladih. Video s održane konferencije možete pregledati ovdje.

Kako bismo mladima, nadležnim institucijama, donatorima, partnerima i javnosti predstavili i približili samu obuku izdali smo brošuru u kojoj možete dobiti detaljnije informacije, ne samo o obuci već i o važnosti neformalnog obrazovanja i njegovog priznavanja. Brošuru UMiD – Uči, misli i djeluj! na bosanskom i engleskom jeziku možete pronaći u sekciji dokumenti sa desne strane.

Pored navedenog film o obuci UMiD možete pogledati ovdje.

Svi učesnici/e projekta postaju građanima/kama koji svojom voljom preduzimaju korake kako bi mijenjali društvo u kojem žive, iskazuju svoje mišljenje i aktivno sudjeluju u donošenju odluka svoje zajednice.

Puni naziv projekta: Priznavanje UMiD-a kao obuke za aktivno sudjelovanje mladih.
Projekt realizuje Institut za razvoj mladih KULT, uz finansijsku podršku Olof Palme International Centre.

Kontaktne osobe u projektu:

Katarina Vučković
katarina.vuckovic@kultbih.org

 

Projekt podržava:

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...