Od nagrade do naredne stereotipne borbe 25. marta

Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne Skupštine BiH po osnovu izvrsnosti, predanosti radu i zalaganju na polju ravnopravnosti spolova od ukupno 3 priznanja jedno je dodijelila Institutu za razvoj mladih KULT i njegovoj predstavnici Nejri Kadić.

Priznanjem je Institut za razvoj mladih KULT dobio značenje jednog od prvaka/inja u borbi za rodnu ravnopravnost. Komisija je prepoznala izuzetno zalaganje i angažman u približavanju načela rodne ravnopravnosti mladim ljudima putem programa obuka i kampanja koje su komunicirale poruku ravnopravnosti spolova. Priznat je značaj inicijativa Narandžasti dan u prevenciji nasilja nad ženama i djevojkama kojim se svakog 25.-tog u mjesecu podiže svijest o nasilju i sprječavanju nasilja nad ženama i djevojkama, KOŠNICA – jačanje mladih djevojaka u omladinskim organizacijama, 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama koji se obilježavaju svake godine, kreiranje rodno odgovornih politika i strategija za mlade u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, učešće u kreiranju drugog Akcionog plana za provedbu UN rezolucije 1325, i slično.

Priznanje doprinosa ostvarivanju rodne ravnopravnosti Institut za razvoj mladih KULT odgovorno prihvata i uzima kao dodatni motivirajući elemenat u budućem radu u svojoj oblasti. Pa tako već 25. marta, Institut i USAID obilježavaju Narandžasti dan u prevenciji nasilja nad ženama i djevojkama u Bosni i Hercegovini a koji se na ovaj dan obilježava širom svijeta. Globalnu kampanju počeo je provoditi u saradnji s Generalnim sekretarom UN-a, Ban Ki-Moonom, i Omladinskom mrežom UNiTE koji su kreirali kampanju. Ovomjesečna kampanja posvećena je razbijanju stereotipa i predrasuda koji kreiraju povoljan ambijent za nasilje.

25. marta na trgu ispred BBI centra, u periodu između 12 i 15 sati, građani i građanke Sarajeva imat će priliku pokazati, dokazati, vidjeti i uvjeriti se u prednosti svakodnevnog života bez stereotipa i predrasuda. Uz predstavnike/ce medija, međunarodne zajednice, udruženja građana/ki i uspješne osobe govorit ćemo o preprekama koje postavljaju stereotipi te koliko smo ih ustvari svjesni.

Kakav je to osjećaj podjele i dogovora oko neplaćenog rada (rada u kući, brige o djeci, roditeljima i starijim osobama)? Kakav je sienergijski učinak za pojedinca? Kakav je to doprinos zemlji, i njenim budžetima? Odražava li se to na ekonomski položaj jedne porodice? Kako se to odražava na iskorištavanje potencijala radne snage?

Pridružite nam se 25. marta i zajedno pošaljimo sliku društva veće vrijednosti – ravnopravnog društva. Pored toga, najkreativniji fotografi/kinje u razbijanju stereotipa imaju priliku preuzeti svoj tablet koji će između ostalog nastaviti koristiti u širenju poruka pravih rodnih kvaliteta. Tablet mogu osvojiti svi koji svoju snime fotografiju koja oslikava rušenje rodnih stereotipa i pošalju je Institutovom predstavniku Komisije koja će vršiti izbor. Fotografije će biti evaluirane prema poruci koji prenose, pri čemu kvalitet fotografije neće biti jedan od kreterija ocjenjivanja.

25ti

 

25 ti 3 25 ti 4

25ti 2

Izvor forografija: Getty Images, www.buzzfeed.com

 

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...