Nova saveznica u prevenciji nasilja na snagu stupa 1. augusta 2014.

„Zauvijek sam sklopila oči. Čak i u Central parku, čak i rođenoj Njujorčanki, nije lahko djevojci biti slobodna.“ (iz odlomka K2 teatarskog projekta Serene Dandini po tekstu Maure Misiti Nasmrt ranjena)

Proces ratifikacije i početak implementacije Konvencije Vijeća Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici ili poznatije kao Istanbulske konvencije bila je tema jučerašnje konferencije održane u prostorijama Parlamentarne skupštine BiH. 

„BiH je jedna od 11 zemalja Evrope koje su do sada ratificirale Konvenciju koja na snagu stupa 1. augusta 2014. g. Nova saveznica u postizanju nulte tolerancije prema nasilju je Istanbulska konvencija.“ izjavila je gđa Ismeta Dervoz, članica Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i prva zamjenica predsjedavajuće Komiteta za ravnopravnost i nediskriminaciju Vijeća Evrope.

Konferencija Zaštita žena žrtava nasilja u porodici u svjetlu ratifikacije Konvencija Savjeta Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici provedena je u okviru projekta koji Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i Agencija za ravnopravnost spolova BiH provode u saradnji s nevladinim organizacijama u BiH i regiji koje se bave ovom problematikom i vode sigurne kuće. Gošće konferencije bile su i predstavnice udruženja WAVE i Evropskog ženskog lobija. 

Povodom promocije i podrške ratifikaciji i stupanju na snagu Istanbulske konvencije upriličeno je i čitanje odlomaka iz knjige italijanske autorice Serene Dandini Smrtno ranjena. Autorica knjige je kroz priče o zlostavljanim ženama naglasila cjelokupnu i kontinuiranu borbu protiv svake vrste nasilja.

Predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT, Nejra Kadić upoznala je prisutne su s životnom pričom Maggie Holmes iz odlomka K2. Odlomke su čitale uvažene gošće kao što su Mary Ann Hennessey, šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH, Samra Filipović Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH, Maria Aurora M. Errasquin, ambasadorica Kraljevine Španije, Ismeta Dervoz i Katica Čerkez, političarke i Nada Golubović iz udruženja Žene ženama.

U BiH je nasilje nad ženama i nasilje u porodici visoko prisutno kao i činjenica da se ono nerado prijavljuje, da često drugi članovi porodice skrivaju i ne pomažu žrtvama, da su sankcije koje se izriču nedovoljne, da ne postoji adekvatna zaštita i niz drugim problema koji obeshrabruju žene da prijave nasilje čime se ova manjkavost našeg društva raste. Žene u BiH trebaju povratak dostojanstva, uključivanje u društvo i okruženje, podršku u oporavku itd.    

Provođenje Istanbulske konvencije u našoj zemlji doprinijet će sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici i smanjiti ljudsku patnju. Konvencija poziva sve članove društva da pomognu da se dosegne cilj – stvaranje Evrope slobodne od svih oblika nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Prilika za podršku prevenciji i promjeni svijesti o toleriranju nasilja data je građanima/kama regije i kroz kampanju potpisujem.org.

Konvencija obavezuje državu da osigura niz mjera na zaštiti od nasilja kao što su policijska intervencija na svaku prijavu nasilja, jednostavan i nesmetan pristup uslugama podrške za sve žrtve, besplatne telefonske SOS linije, besplatnu pravnu pomoć i slično, kao i da obezbjedi odgovornost kroz gonjenje i kažnjavanje onih koji počine nasilje, i propisuje i mehanizme praćenja primjene Konvencije.

Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu s Centrom za međunarodni razvoj Državnog univerziteta New York (SUNY/CID) kroz Projekt Jačanja institucija vlasti i procesa u BiH jača ulogu i kapacitete žena u institucijama vlasti, procesima i sistemima.

 

nejra2

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...