Narandžast/a jer sam protiv nasilja! Orange UP!

Danas, 25. aprila je Narandžasti dan u prevenciji nasilja nad ženama i djevojkama – #OrangeDay, a ovog puta svoju podršku dajte okončanju seksualnog nasilja u konfliktnim zonama.

Seksualno nasilje u konfliktima je ružna stvarnost koja remeti živote miliona žena i djevojaka i razara zajednice, tokom i nakon konflikta. Ovomjesečni Narandžasti dan usmjeren je na prevenciju nasilja nad ženama i djevojkama u konfliktnim situacijama. Prepoznata je potreba zajedničkog djelovanja na terenu kako bi se poboljšala pomoć preživjelima, povećala mogućnost pravde i okončalo nekažnjavanje počinioca.

Rodno zasnovano nasilje nesrazmjerno više pogađa djevojke i žene pa je tako čak više od 47% žena u BiH doživjelo neki oblik nasilja, a samo tokom 2013. g. nasilje je prijavljeno u više od 5 hiljada poziva na SOS telefone za prvu pomoć žrtvama nasilja (broj SOS telefona u FBIH 1265 i u RS-u 1264).

Da naše društvo, pored svega, nasilje tretira još uvijek kao privatnu stvar potvrđuje osoba koja je preživjela nasilja: „Danas za razliku od prije, moje komšije i komšinice dolaze na vrata i upozoravaju me na ometanje kućnog reda i mira kada u mom stanu odjekuje glasni zvukovi. Jedina razlika je u tome što je to danas muzika, a ranije to to bio moj glas koji je dozivao njihovu pomoć.“

Narandžasti dan je kampanja podizanja svijesti i podrške žrtvama nasilja koju u našoj zemlji ispred UNiTE mreže mladih i Generalnog sekretara UN-a, Ban Ki-moona, skoro već pune dvije godine provodi Institut za razvoj mladih KULT (www.mladi.org).

Pokažite svoju solidarnost i pošaljite poruku netoleriranja nasilja i vi! Slikajte se u narandžastom s prekriženim rukama i postavite svoju fotografiju na internetsku stranicu http://ow.ly/w90O4 gdje je već hiljade ljudi širom svijeta pokazalo podršku na isti način. Podijelite svoju fotografiju na društvenim mrežama (Facebooku i Twitteru) i pozovite i druge da to urade.

Informirajte se o seksualnom nasilju u konfliktnim zonama i ključnim porukama u izvještaju koji možete pročitati otvorivši stranicu http://ow.ly/vRwC5.

Pošaljite pismo vašim političkim izabranicima/ama, pitajte ih da pojačaju rad u sprječavanju i okončanju seksualnog nasilja nad ženama i djevojkama u oružanim sukobima i drugim krizama (primjer pisma: http://ow.ly/w8qy).

 —

Seksualno nasilje nad ženama i djevojkama u konfliktnim područjima 

Seksualno nasilje tijekom i nakon sukoba, pogađa milione ljudi, a posebno žene i djevojke. Ta vrsta nasilja koristi se kao namjenska vojna taktika s ciljem nanošenja štete pojedincima i razaranja porodica i zajednica. Žene i djevojke suočavaju se sa seksualnim nasiljem koje vrše državni i ne-državni subjekti, a koje uključuje silovanje, seksualno ropstvo, spolno sakaćenje i/ili prisilnu trudnoću. Takvo nasilje događa se u kampovima za lokalno raseljena lica, na kontrolnim tačkama, u pritvorima ili domovima. 

Konfliktne situacije često karakterizira bezakonje, a državne institucije mogu djelovati neučinkovito, ako uopće i djeluju. Počinitelji seksualnog nasilja u konfliktnim i postkonfliktnim područjima često prođu nekažnjeno, što žrtvama ostavlja vrlo malo mogućnosti da dobiju pravičan tretman, naknade, ili potrebnu njegu i usluge. Po završetku sukoba, žene i djevojke žrtve seksualnog nasilja će vrlo vjerovatno patiti od psiholoških i fizičkih posljedica, te se uz to još mogu i suočiti s društvenom stigmatizacijom i odbacivanjem unutar vlastite porodice i zajednice. Seksualno nasilje vezano za sukobe često se ne prijavljuje, zbog rizika koji bi to donijelo žrtvama i svjedocima/kinjama koji istupe s takvim prijavama. U mnogim kontekstima, ograničena dostupnost usluga otežava skupljanje dokaza i doprinosi negativnim utjecajima na zdravlje. Nakon završetka sukoba, seksualno nasilje se u nekim slučajevima nastavlja nekažnjeno provoditi.

 

Međunarodne inicijative protiv seksualnog nasilja vezanog za sukobe

Posljednjih godina vidljiv je napredak u posvećenosti i intenzitetu aktivnosti usmjerenih ka borbi protiv nasilja, te porast broja globalnih inicijativa s istim ciljem.

 

Vijeće sigurnosti UN-a

Postoje međunarodno usaglašene norme i standardi koji se odnose na žene, mir i sigurnost, i koje su rezultat dugoročnog rada ključnih subjekata UN-ovog sistema i civilnog društva na ovoj tematici. Tijekom posljednjih godina, Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je nekoliko rezolucija vezanih za žene, mir i sigurnost, uključujući 1325, 1820, 1888, 1889, 1960, 2106 i 2122. Sve ove rezolucije za cilj imaju borbu protiv seksualnog nasilja vezanog za konflikte, problem nekažnjavanja, te isticanje važnosti punopravnog sudjelovanja žena i uključenje rodnih perspektiva u mirovne pregovore, planiranje humanitarnih aktivnosti, održavanje mira, izgradnja mira nakon sukoba i vladine aktivnosti.

Danas, 25. aprila Vijeće sigurnosti UN-a održat će formalnu raspravu izvještaja za period od januara do decembra 2013. (S/2014/182) u otvorenoj debati, pod predsjedavanjem Nigerije. Debata će biti važna prilika da članice potvrde svoju političku posvećenost implementiranju preuzetih obaveza i fokusiranost na rješavanje ključnih uzroka seksualnog nasilja u konfliktnim područjima.

Izvještaj stavlja naglasak na prevenciju, usluge, pravdu i nekažnjavanje i monitoring i izvještavanje kao ključne probleme na koje će se prioritetno djelovati.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...