Mreža Brana

O projektu

Tokom 2014.g. Bosnu i Hercegovinu su pogodile prirodne nepogode koje su izazvale razorne poplave i klizišta uništavajući infrastrukturu, kuće i poslovne resurse u 78 općina Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko Distrikta, izazivajući raseljavanje preko 60.000 građana. Odgovarajući na posljedice poplava u BiH, međunarodni akteri kao i pojedinci i preduzeća osigurali su značajna sredstava kao pomoć građanima/kama. Istovremeno, procesiranje pomoći prema ugroženim građanima/kama i preduzećima, koja je odgovornost javnih institucija ide jako sporo i praćeno je raznim teškoćama.

Institut za razvoj mladih KULT će zajedno sa partnerskim organizacijama iz cijele BiH činiti mrežu OCD Brana koja će analizirati procese obnove šteta od poplava, te pratiti otvoren javni dijalog o efektima obnove kao i odgovornosti institucija i drugih aktera koji su uključeni. Proces monitoringa i javnog dijaloga, provoditi će se uz korištenje IT tehnologija.
Za potrebe projekta kreirat će se poseban web site koji će ponuditi sve aktuelne informacije u vezi sa identifikacijom projekata procesa obnove, stepena njihovog provođenja, foto i video materijala, natpisa/slika iz medija, te prostor za online komunikaciju među pojedincima, organizacijama, donosiocima odluka (online forum), kao i interaktivnu mapu sa pregledom projekata obnove i njihovog statusa u svim ciljanim općinama.

Na ovaj način, građani koji su pretrpjeli štete će biti uključeni, ali i donosioci odluka (građansko društvo, mediji, donatori, vlasti, predstavnici poslovnog sektora), kako bi se doprinijelo transparentnosti procesa obnove u najvećoj mogućoj mjeri, primarno držeći javnost informiranom i uključenom, a time reducirajući prostor za informativne manipulacije i pronevjere sredstava.

Ciljevi

Doprinijeti transparentnosti procesa oporavka u poplavom uništenim područjima, a time i jačanju  ukupne transparentnosti i odgovornosti u radu javnih institucija u BiH, te privatnog sektora i donatora.

Kreirati mrežu OCD, te unaprijediti kapacitet uključenih OCD da prikupe i analiziraju informacije u vezi sa realizacijom doniranih sredstava za potrebe obnove posljedica poplava, a kroz uključivanje građana i drugih interesnih grupa u monitoring, javne rasprave, online forume, foto predstavljanje i online komentiranje.

Aktualizirati pitanje odgovornosti u procesu obnove od poplava, informiranjem građana o efikasnosti provođenja projekata obnove poplavama uništenih područja.

U medijima:

Predstavljanje online platforme BRANA – TVSA, Sarajevsko jutro, 14.07.2015.

 

Donator:

Centri civilnih inicijativa

Partneri: 

– Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj, Bijeljina

– ToPeer, Doboj

– Udruženje žiranata, Šamac

– Vermont, Brčko

– Nezavisni biro za razvoj NBR, Modriča

– Forum građana, Zenica

 – Omladinski komunikativni centar, Banja Luka

– ABC, Bihać

– Don, Prijedor

– Centar za edukaciju mladih  CEM, Travnik

– Centar za lokalni regionalni razvoj CELOR, Derventa

– Justicija, Srebrenik

– Centar za razvoj civilnog društva CRCD

– Forum građana TK

– Centar za razvoj i podršku, CRP, Tuzla

– Priroda, Bratunac

– Centar informativne-pravne pomoći, CIPP Zvornik

 

Kontakt:

Selma Suljevic

selma.suljevic@kultbih.org

033 637 290

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...