Mladi u FBiH: Strategijom prema mladima želimo kreirati bolje sutra

Mladima u Federaciji BiH trebaju bolja zakonska rješenja, treba ih bolje informisati i treba za njih izdvajati više budžetskih sredstava u svim oblastima. Ovo su samo neki od zaključaka dijaloga „Strategija prema mladima u FBiH“ koji je ova dva dana održan između predstavnika Radne grupe za izradu Strategije prema mladima FBiH i predstavnika oko 80 nevladinih organizacija koje se bave mladima, omladinskih udruženja i vijeća mladih. Zaključci sa ovog dijaloga biće korišteni kako bi se kreirala prva Strategija prema mladima u FBiH.

U protekla dva dana održan je dijalog između relevantnih institucija i organizacija u 7 različitih tematskih područja:

Rad, zapošljavanje i preduzetništvo mladih

Obrazovanje i nauka mladih

Socijalna briga mladih

Zdravstvena zaštita mladih

Sigurnost mladih

Kultura i sport

Aktivizam (učešće, volontiranje i mobilnost) mladih

IMG 3306

Nezaposlenost mladih jedan je od najvećih problema ove skupine u Bosni i Hercegovini pa tako i u Federaciji BiH. Istraživanje Instituta za razvoj mladih KULT pokazalo je da je Bosna i Hercegovina zemlja sa najvišim stopama nezaposlenosti mladih u Evropi (67,1%). Zato mladi traže da se povećaju budžetska izdvajanja za samozapošljavanje mladih. Traže transparentnost svih procesa i da se uspostavi bolja komunikacija između institucija. U obrazovanju, kažu, nedostaje praktične nastave. Nedostaje neformalnog obrazovanja i sistem cjeloživotnog učenja. Predstavnici mladih tvrde i da je, u oblasti socijalne zaštite, jako vidljiva neusklađenost na svim nivoima u FBiH što, dodaju, stvara implikacije da svi mladi u Federaciji nemaju jednaka prava. Traže da se mladima koji su u stanju socijalne potrebe omoguće stipendije, da se djelimično ili potpuno oslobode plaćanja školarine i da se stvore uslovi za bolje stambeno zbrinjavanje mladih. Kada je u pitanju zdravstvena zaštita, osnovni problem je, zaključili su učesnici dijaloga, nedostatak formalne i neformalne edukacije mladih o zdravstvu – o zdravlju ali i o pravima i mogućnostima mladih u ovoj oblasti.

Mladi su nepovjerljivi prema policiji i pravosudnim organima – zaključak je mladih koji su se bavili pitanjem sigurnosti, a oni uključeni u grupu „Kultura i sport“ istakli su da se moraju povećati budžetska izdvajanja u ovoj oblasti kao i da se ove dvije stavke – kultura i sport, moraju odvojiti. Na kraju, zaključeno je da se Zakon o mladima FBiH i Zakon o volontiraju u FBiH nedovoljno provode. Kao rezultat toga, mladi u Federaciji nisu dovoljno aktivni. Da bi se položaj mladih poboljšao, kažu, potrebno je uspostaviti Vijeće mladih na nivou Federacije.

Organizatori događaja „Dijalog: Strategija prema mladima FBiH“ jako su, tvrde, zadovoljni urađenim. „Posebno nam je drago što mladi učestvuju u kreiranju prvog strateškog dokumenta koji im je namijenjen. Na osnovu ovih zaključaka, kreirat će se, nadamo se do kraja ove godine, prva Strategija prema mladima u FBiH“ – istakla je Katarina Vučković iz Instituta za razvoj mladih KULT.

Usvajanje Strategije prema mladima, na svim nivoima u Federaciji, uslovljeno je Zakonom o mladima FBiH čije je donošenje inicirao Institut za razvoj mladih KULT i koji je usvojen u junu 2010. godine. Vlada Federacije Bosne i Hercegovine trenutno je u procesu izrade prvog strateškog dokumenta za mlade u tom entitetu. Proces izrade Strategije prema mladima koordinira Federalno ministarstvo kulture i sporta, a Institut za razvoj mladih KULT je, odlukom Vlade FBiH, imenovan za pružanje stručno – konsultativne podrške u tom procesu.

U izradi Strategije mogu učestvovati i oni koji nisu učestvovali u dvodnevnom dijalogu i to tako što će svoje mišljenje reći OVDJE.

Događaj je organizovan u okviru projekta Jačanje omladinskih struktura, uz podršku Evropske unije i UNFPA.

IMG 3251ž

IMG 3339

IMG 3549

IMG 3521

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave