Mladi iz BiH na svjetskoj konferenciji o HIV/AIDS

Delegacija BiH ovih dana učestvuje na 18. međunarodnoj konferenciji o AIDS-u u Beču. Delegaciju čine predstavnici/ce Njemačkog društva za tehničku saradnju (GTZ) i 4 mlada vršnjačka edukatora/ice iz Milića, Mrkonjić Grada, Sarajeva i Ilidže. Konferencija traje od 18. do 23. jula 2010. i okuplja predstavnike/ce međunarodnih organizacija, vladinih institucija, predstavnike/ce organizacija civilnog društva i brojne aktiviste/aktivistkinje koji su posvećeni prevenciji i sveukupnoj borbi protiv ove bolesti svjetskih razmjera, ali i drugih efekata koji proizilaze iz nje kao što su diskriminacija, netolerancija i neravnopravnost.
Kenad Osmanović predstavlja KULT na pomenutoj konferenciji.

U veoma sadržajnom programu mjesta ima da se zadovolje interesi raznolikog auditorijuma kojeg čine više od dvadestet hiljada delegata sa svih kontinenata. Konferenciju su pored međunarodnih organizacija koje se bave ovim pitanjima podržale i ministarstva zdravlja evropskih zemalja, agencije UN-a, a posebno izdvajamo ličnosti kao što su Generalni sekretar UN Ban Ki Mun, koji se obratio na ceremoniji otvaranja Konferencije gdje je naglasio važnost borbe protiv HIV/AIDS-a. Pored njega govor su održali i bivši predsjednik SAD Bil Klinton. On je upozorio da je potrebno više sredstava odvajati za podršku programima prevencije i medicinskih tretmana. Takođe, Konferenciji su prisustvovali i vlasnik kompanije Majkrosoft, Bil Gejts, Norveška princeza koja je liderka u podršci aktivizmu mladih, a svoj doprinos kampanji sveukupne promocije vizije da svijet živi bez AIDS-a dala je bivša frontmenka benda Rokset, Eni Lenoks.

Beč je ovih dana zaista u centru zbivanja. Ulicama marširaju aktivisti/aktivistkinje, održavaju se govori koji pozivaju na aktivno učešće mladih u programima prevencije jer je preko 60% mlađih od 24 godine HIV pozitivno.

„Značaj učešća nas mladih iz BiH je veoma veliki jer ćemo nakon konferencije moći da primjenimo stečena znanja i dobijene informacije u svojim lokalnim zajednicama i omladinskim centrima“ – istakli su Ranka Kazimirović iz Milića i Kenad Osmanović iz Ilidže. Prema riječima Enese Feriz iz Sarajeva i Njegoša Tomića iz Mrkonjić Grada posebna važnost za njih je da su imali priliku da održe prezentaciju brojnim učesnicima/cama Konferencije kojima su iznijeli vlastita iskustva u radu na polju vršnjačke edukacije o zdravlju mladih kroz primjenu inovativne interaktivne obrazovne metode „Zaplovimo zajedno“.
GTZ ­- omladinski zdravstveni projekat se u BiH od 2008. godine implementira u partnestvu sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske i Federalnim ministarstvom zdravstva.

.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...