Ljetni kamp aktivizma u zajednici kao motivacija za nove prilike

„Mislila sam da je beznadežno sve do jula mjeseca ove godine kada sam vidjela oglas za učešće na Ljetnom kampu aktivizma. Smatrala sam to prilikom da naučim nešto kako bih bila u mogućnosti realizirati svoje ideje“ – ovako počinje priču najmlađa učesnica sa Ljetnog kampa aktivizma za mlade u zajednici.

Ona se zove Esma i tek se upisala u prvi razred srednje škole, ali joj iskustva za poticanje na promjene i zalaganja za bolje okruženje ne nedostaje. Esma kaže kako svoj raniji angažman i nije baš prepoznavala: „Svijet aktivizma bio je za mene nepoznanica i samo mi njegovo ime nije značilo ništa, niti sam se u njemu pronalazila.“

Dodaje da nije bila baš zadovoljna ni rezultatima, niti načinom na koji su se stvari odvijale: „Volontirala sam u školi, no poprilično bezuspješno. Sve su inicijative propale, osim onih koje je škola započela, a i u njima je naša volonterska grupa imala ulogu samo u slikanju i od samog pokreta, od nas, nije bilo koristi.“

Esma se, poput više od 80 mladih iz 12 lokalnih zajednica Bihać, Centar Sarajevo, Gacko, Goražde, Gradiška, Istočno Sarajevo, Mostar, Novo Sarajevo, Prozor-Rama, Prijedor, Ugljevik, i Vitez, prijavila da učestvuje na Ljetnom kampu aktivizma za mlade u zajednici. Kamp je Institut za razvoj mladih KULT organizirao u okviru projekta „Jačanje kapaciteta mladih iz 13 partnerskih zajednica“ a koji je dio Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 – ReLOaD2 kojeg finansira Evropska unija, a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini.

A zašto smo odabrali Esmu? Zato što nas je način razmišljanja mlade djevojke, koja je tek završila osnovnu školu, oduševio, a posebno njena izjava: „Oduvijek sam smatrala da je veoma važno biti aktivan za razvoj zajednice. Voljela bih razmijeniti ideje s istomišljenicima i iskoristiti priliku da budem dio nečega od čega će cijelo društvo imati koristi. Nažalost, ovakve mi se prilike rijetko pružaju, što mi daje dodatni motiv da iskoristim ovu.“

Ljetni kamp aktivizma za mlade u zajednici bio je prilika da mladi nekoliko dana provedu sa ekipom trenera iz Instituta za razvoj mladih KULT i da kroz zadatke, rad u grupama i razmjenu mišljenja nalaze kreativna rješenja, prepoznaju svoje vještine i sposobnosti, te da nauče kako iz prepoznatih želja i potreba oblikovati ideje koje se mogu pretočiti u konkretne aktivnosti.

Nakon kampa, svi timovi iz ovih lokalnih zajednica imali su zadatak organizirati Dijalog za mlade uz pomoć mentora/ice iz Instituta za razvoj mladih KULT, podršku UN volontera/ke angažovanog/e u okviru ReLOaD2 programa te podršku službenika/ce za mlade.

O iskustvima sa kampa, organiziranju Dijaloga za mlade u zajednici, i njenoj procjeni svojih novostečenih vještina i znanja Esma kaže „Mislim da je suvišno uopšte obrazlagati koliko je ovo iskustvo bilo lijepo i korisno, ali je glavna dobrobit svega toga što se sada pronalazim u riječi aktivizam i što ću i nadalje biti slobodnija da tražim prilike koje su uvijek bile tu, ali ih ja nisam primjećivala.“

Dijalog za mlade je bio prilika da se razgovara o onome  što mladi žele, šta mladima treba i načinima na koje to mogu ostvariti. Mladi općine Centar su dijalog iskoristili i da osvijeste ko mladima u ovoj zajednici može pomoći da pokrenu inicijativu ili konkretnu aktivnost. Moglo se čuti da Općina već mnogo radi u tom smjeru, ali mladi takođe smatraju da bi bilo dobro oformiti i neku grupu gdje bi se mogli podnositi prijedlozi za inicijative poput ove za koju Esma daje primjer: „Konkretno mislim da bi bilo pozitivno da se organizira pošumljavanje. Prikupljanjem starog papira kojeg bi dali u otkup prikupila bi se sredstva za kupovinu sadnica koje bi bile posađene na području općine.“

Mentorstvo i podrška organizovanja konsultativnog mehanizma Dijalog za mlade bila je prilika da se još bolje upoznamo sa mladima općine Centar te prepoznamo da su ovi mladi, iako dosta zadovoljni u zajednici, i dalje motivirani  za rad na unapređenju svojih kapaciteta.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave