Ekonomski forum BiH 2021: Pozicija i perspektiva Bosne i Hercegovine

U organizaciji Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Ekonomskog instituta Sarajevo, 27. aprila 2021. godine, putem online platforme, održan je peti Ekonomski forum Bosne i Hercegovine 2021. Ekonomski forum je organizovan u saradnji sa: Fondacijom društva zajedničkih vrijednosti (Foundation Shared Societies and Values – SSV), Nizami Ganjavi međunarodnim centrom (Nizami Ganjavi International Center – NGIC) i Svjetskom akademijom nauka i umjetnosti (World Academy of Arts and Sciences – WAAS).

Ekonomski forum Bosne i Hercegovine 2021 otvorili su prof. dr. Jasmina Selimović – dekanesa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, Šefik Džaferović – predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, i Johann Sattler – šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini.

Program Ekonomskog foruma BiH 2021 bio je koncipiran u dvije panel sesije:

  • In search for „New normal“
  • Green economy: From SDGs over green Europe to Western Balkans and Bosnia and Herzegovina.

Fokus Foruma 2021 bio je na zelenoj ekonomiji kroz uspostavljanje ciljeva održivog razvoja u Evropi, šta će biti i već jeste „novo normalno“ u društvenom poretku nakon pandemije COVID-19. Pojam održivog razvoja dovodi se u vezu sa zaštitom životne sredine, planiranjem društvenog razvoja, ekološkim, ekonomskim i političkim pitanjima. Održivi razvoj spaja ujedno brigu za živi svijet na planeti Zemlji i za očuvanje kapaciteta prirodnih resursa sa društvenim i ekološkim izazovima koji stoje pred svakim društvom, državom i čovječanstvom kao cjelinom.

U okviru prve panel sesije kojom je moderirao Zlatko Lagumdžija, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, govorili su Garry Jacobs, predsjednik Svjetske akademije nauka i umjetnosti, Phoebe Koundouri, predsjednica Evropskog udruženja ekonomista za zaštitu okoliša i resursa, Igor Lukšić, bivši predsjednik Vlade Crne Gore, te Sabina Silajdžić, profesorica Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

Moderator druge panel sesije pod nazivom “Zelena ekonomija: Od ciljeva održivog razvoja preko zelene Evrope do zapadnog Balkana i Bosne i Hercegovine” bio je Fikret Čaušević, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, a o ovoj temi govorili su Ismail Serageldin, dopredsjedavajući Nizami Ganjavi International Center i nekadašnji dopredsjednik Svjetske banke, Jan Fischer, bivši predsjednik Vlade Češke, Belma Hadžiomerović, direktorica marketinga i korporativnih komunikacija i upravljanja upravljanja održivošću Raiffeisen Bank BiH, te Senad Salkić, izvršni direktor za kapitalne investicije JP Elektroprivreda BiH. Zelena ekonomija je u posljednjih par godina promovisana kao velika promjena u razmišljanju i smatra se za jedno od mogućih uspješnih rješenja za poboljšanje ekonomskog rasta, a istovremeno smanjenja potrošnje resursa i sprječavanje uništavanja ekosistema.

Neki od zaključaka panel diskusije su da u kontekstu pronalaska načina za odgovor na stuaciju izazvanu COVID-19 pandemijom, možemo govoriti o tri paralelne strategije. Prva strategija je olakšavanje i odbrana izabranih zdravstveno-ekonomskih prioriteta, ali uz paralelno projektovanje dugoročnih ciljeva. Druga strategija je oporavak, restruktuiranje i restartanje u četiri paralelne ravni: restruktuiranje ugroženog zdravstvenog sistema, oporavak ljudskog kapitala, restruktuiranje firmi i rješavanje zaduženosti, te reforma politika i institucija. I treća strategija je obnova, rekreiranje i inoviranje zdravstvenog sistema, naučno-istraživačkog sistema i sistemski rad na nejednakosti, pravednosti i inkluziji, te fokusiranje na zelenu ekonomiju i digitalnu transformaciju ukupnog eko sistema.

Ekonomskom forumu prisustvovala je i predstavnica Insituta za razvoj mladih KULT.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...