Dodatne naknade sudstvu i tužilaštvu iz budžeta BiH i javni dug od 10.413,19 mil. KM na dan 31.12.2013. g.

U utorak, 2. septembra 2014. g., održana je 58. sjednica Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Sjednica kojom je predsjedavao poslanik Emir Kabil imala je kvorum uz odsustvo poslanika Saše Bursaća i Darka Babalja. Sjednici su pored predstavnika resornih ministarstava i ureda, prisustvovali i gosti/šće iz medija i predstavnici/e projekta Jačanje institucija vlasti i procesa u BiH (SGIP) koji provodi Centar za međunarodni razvoj SUNY u partnerstvu s Institutom za razvoj mladih KULT.

Diskusija članova Komisije uslijedila je po sljedećim tačkama usvojenog dnevnog reda:

  1. Usvajanje Zapisnika 57. sjednice Komisije;
  2. Razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou Bosne i Hercegovine – prva komisijska faza (predlagač: Vijeće ministara BiH);
  3. Razmatranje Zbirnog mišljenja o revizorskim izvještajima finansijskog poslovanja institucija BiH za 2013. g. s prijedlogom zaključaka i prilozima 1. i 2. koji čine jedinstvenu cjelinu s Zbirnim mišljenjem (sačinilac: Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma) Prilog 1. Zbirnog mišljenja: Mišljenje Komisije o revizorskim izvještajima finansijskog poslovanja institucija BiH za 2013. s revizorskim ‘pozitivnim mišljenjem’ i ‘pozitivnim mišljenjem s isticanjem predmeta’; Prilog 2 Zbirnog mišljenja: Sedam pojedinačnih mišljenja Komisije o revizorskim izvještajima finansijskog poslovanja institucija BiH za 2013. g. s utvrđenim ‘mišljenjem s rezervom uz isticanje predmeta’;
  4. Razmatranje Informacije o stanju javne zaduženosti Bosne i Hercegovine na dan 31.12.2013. (sačinilac: Ministarstvo finansija i trezora BiH);
  5. Razmatranje inicijative poslanika Zijada Jagodića, koja glasi: „Na osnovu člana 8. Poslovnika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, podnosim poslaničku inicijativu za Parlamentarnu skupštinu BiH i Vijeće ministara BiH kojom bi se dobit komercijalnih banaka u BiH za 2013. g. i dalje oporezivala po stopi od 50% do daljnjeg. Navedena sredstva bila bi namjenski usmjerena na rješavanje obnove poplavljenih područja u BiH“.;
  6. Razmatranje nacrta budžeta Ureda za reviziju institucija BiH za 2015. g. (sačinilac: Ured za reviziju institucija BiH);
  7. Razmatranje šestomjesečnog finansijskog izvještaja Ureda za reviziju institucija BiH na dan 30.6.2014. (sačinilac: Ured za reviziju institucija BiH).

Najveće rasprave tokom ove sjednice vođene su oko Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH i Informaciji o stanju javne zaduženosti BiH na dan 31. 12. 2014. g.

Uz jedan glas protiv, jedan suzdržan i pet za, Komisija je podržala Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama koji predviđa da država finansira troškova ishrane i prijevoza te troškova smještaja i naknade odvojenog života za 17 sudioca/teljki i tužioca/teljki.

Prema Informacijama o stanju javne zaduženosti BiH kojima raspolaže Ministarstvo finansija i trezora BiH stanje javne zaduženosti BiH na 31. 12. 2013. g. iznosilo je 10.423,19 mil. KM. Ukupan vanjski dug iznosio je 7.404,69 mil. KM, a unutrašnji 3.018,50 mil. KM. Učešće javnog duga u BDP-u bilo je oko 40%. Pokazatelji zaduženosti u direktnoj su ovisnosti o kretanjima nivoa zaduženosti i obaveza za servisiranje duga prema nivou povećanja/smanjenja rasta BDP-a, izvoza, kao i raspoloživih prihoda za servisiranje duga. Indikatore zaduženosti u BiH potrebno je razumjeti kao uopćene ocjene, obzirom da procjene BDP za naredni period, kao i procjene indikatora koji utiču na izvornu osnovu BDP-a, ne ukazuju na značajna poboljšanja. Ipak, održivost duga, prvenstveno će odrediti provedbe strukturalnih i ekonomskih reformi i privrednog rasta. Većina poslanika informacije iz ovog izvještaja ocijenila je zabrinjavajućim iako je Makedonija jedina zemlja manje zadužena od BiH od svih zemalja u regiji. Zabrinjavajuća je činjenica da BiH nema nikakvu strategiju zaduživanja a Ministarstvo finansija i trezora BiH trenutno razmatra između izrade jedne strategije za sve nivoe vlasti i četiri strategije za svaki nivo vlasti. Poslanici se slažu u opasnosti da se nova zaduženja ne koriste za stvaranje novih vrijednosti koje će olakšati procese izmirivanja zaduživanja. Zanimljiva je činjenica da je SFRJ bila zadužena 18 milijardi dolara, dok su saradnje zemlje bivše SFRJ zajedno zadužene oko 13% više, odnosno 190 milijardi eura.

Komisija je usvojila Zbirno mišljenje o revizorskim izvještajima finansijskog poslovanja institucija BiH za 2013. g., kao i nacrt budžeta Ureda za reviziju institucija BIH za 2015. g. i k znanju primila šestomjesečni finansijski izvještaj Ureda za prvu polovinu 2014. g.

Komisija nije podržala inicijativu poslanika Zijada Jagodića kako su konstatirali da bi banke dodatna poreska opterećenja u cilju održavanja svoje profitabilnosti prebacili na građanstvo i realni sektor kao najveće i najčešće korisnike kredita.

Posljednja sjednica Komisije u ovom sazivu završena je međusobnom zahvalnošću poslanika na zajedničkom radu.

 

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...