Budućnost građanskog obrazovanja u BiH

Tokom okruglog stola o temi Budućnost građanskog obrazovanja u BiH prisutni su imali priliku kroz prezentaciju regionalnog izvještaja o građanskom obrazovanju saznati kakva je situacija s istim. Razgovaralo se i o sagledavanju situacije vezane za provođenje građanskog obrazovanja u BiH. Sastanku su prisustvovali predstavnici Instituta za razvoj mladih KULT, kao i drugih nevladinig i vladinih organizacija, te nastavnici/e građanskog obrazovanja.

Regionalna koordinatorica programa Helskinškog odbora za ljudska prava RS gospođa Vedrana Subotić je predstavila regionalnu analizu i plan zagovaranja građanskog obrazovanja/obrazovanja za demokratiju i ljudska prava u zemljama Zapadnog Balkana. Učesnici/e okruglog stola su razgovarali i o mogućnostima integracije formalnog i neformalnog kako bi se unaprijedilo trenutno stanje u obrazovanju. Profesor gimnazije Meša Selimović iz Tuzle gospodin Nihad Smajić održao je kratko predavanje o integraciji i unaprijeđenju predmeta građanskog obrazovanja/demokratije i ljudskih prava u druge predmete unutar nastavnog programa. Istaknut je primjer dobre prakse udruženja nastavnika demokratskog obrazovanja u Tuzli koji ima odličnu saradnju s nevladinim sektorom. O mogućnostima uvođenja jedinstvenog predmeta građanskog obrazovanja u sve škole u BiH i izjednačavanju nastavnog plana i programa govorila je gospođa Ivana Kesić projekt menadžerica CIVITASA.

Zaključci i preporuke okruglog stola su da predagoški zavodi i ministarstva imaju minimalnu saradnju, te je potreban poboljšati istu. Uspostavom metodologije rada i kriterija za izbor nastavnika/ca građanskog obrazovanja razvit će se kompetencije nastavnika, što je jako bitna komponenta budućnosti obrazovanja. Formalne i neformalne kompetencije su potrebne kako bi nastavnici/e mogli razvijati vještine i stavove kod učenika/ca, a sve u skladu s ciljevima nastavnog plana i programa. Najbitniji zaključak okruglog stola je činjenica kako civilno društvo i obrazovni sistem trebaju nadopunjavati jedno drugo, a ne isključivati.

Okrugli sto je organiziran od strane Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH i Helsunškog odbora Republike Srpske 27. septembra 2013. g. u Brčko Distriktu.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...