9 prijedloga zakona, odluka i nacrta na 41. sjednici Odbora pri Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH

U utorak, 24. juna 2014. g., održana je 41. sjednica Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH. Sjednica je počela u 12, i trajala je do 15 sati.

Sjednici su pored članova Odbora prisustvovali predstavnici/e resornih ministarstava i predlagači/ce pojedinih propisa kao što su Federalno ministarstvo finansija, Federalno ministarstvo trgovine, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, kao i gosti/šće među kojima su bili predstavnici/e projekta Jačanje institucija vlasti i procesa u BiH (SGIP) i predstavnica Instituta za razvoj mladih KULT.

Diskusija članova/ica Odbora uslijedila je po sljedećim tačkama dnevnog reda:

  1. Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Poreznoj upravi FBiH – hitni postupak;
  2. Prijedlog zakona o unutrašnjem platnom prometu;
  3. Nacrt zakona o porezu na dobit;
  4. Nacrt zakona o plaćama i drugim materijalnim pravima članova organa upravljanja i drugih organa institucija FBiH, javnih preduzeća i drugih privrednih društava u većinskom vlasništvu FBiH;
  5. Nacrt zakona o jedinstvenom registru korisnika gotovinskih naknada na koje se ne uplaćuju doprinosi;
  6. Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjoj trgovini;
  7. Prijedlog Odluke o prihvatanju zaduženja po Sporazumu o finansiranju između BiH i Međunarodne asocijacije za razvoj (IDA) za realizaciju Projekta energetske efikasnosti;
  8. Prijedlog Odluke o prihvatanju zaduženja po Sporazumu o zajmu između BiH i Saudijskog fonda za razvoj za realizaciju Projekta Razvoj infrastrukture u Goraždu;
  9. Prijedlog Odluke o prihvatanju zaduženja po Ugovoru o zajmu i Projektu između Kreditanstalt fur Wiederaufbau (KfW) Frankfurt na Majni, BiH, FBiH, i općina Tuzla i Zenica za realizaciju Projekta vodosnadbijevanja i zbrinjavanja otpadnih voda u BiH II;
  10. Tekuća pitanja.

Najveće rasprave vođene su oko Prijedloga zakona o unutrašnjem platnom prometu i Nacrta zakona o jedinstvenom registru korisnika gotovinskih naknada na koje se ne uplaćuju doprinosi, a koji su u konačnici upućeni u parlamentarnu proceduru uz zaključak Odbora da predlagači iznesu argumente za svoje prijedloge na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH.  

Prijedlog zakona o unutrašnjem platnom prometu bio je i ranije predmet rasprave na sjednicama Odbora, te i ovog puta poslanici/e nisu bili uvjereni da će Prijedlog doprinijeti jačanju finansijske discipline obzirom da nisu sigurni u učinkovitost funkcioniranja glavnog računa čije se postojanje za svaki pravni subjekt predviđa ovim Prijedlogom.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, Nacrtom zakona o jedinstvenom registru korisnika gotovinskih naknada na koje se ne uplaćuju doprinosi, predviđa formiranje jedinstvenog registra s ažuriranim podacima o svim izvršenim isplatama u oblasti socijalne politike sa svih nivoa vlasti prema građanima/kama Federacije BiH a koje su izvršene prema važećim zakonima, propisima i odlukama. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike bi vodilo registar a svi nivoi vlasti bi na mjesečnoj osnovi informirati Federalno ministarstvo rada i socijalne politike o izvršenim isplatama. Obzirom da prijedlog ne predviđa formiranje liste svih propisa po kojima različiti nivoi vlasti mogu vršiti isplate u okviru socijalne politike, Odbor je prijedlog samo uputio u parlamentarnu proceduru.   

Članovi/ce Odbora su ostale prijedloge i nacrte odobrili i uputili u parlamentarnu proceduru. Tekućih pitanja nije bilo.

Za dodatne informacije posjetiti i službenu stranicu Parlamenta Federacije BiH

 

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...