6. sjednica Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH

U ponedjeljak, 16. novembra 2015. g. održana je 6. sjednica Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH. Sjednicom je predsjedavao potpredsjedavajući Odbora Radoslav Luburić.

Na 6. sjednici Odbora Izvještaj o izvršenju Budžeta FBiH je usvojen za prvo polugodište 2015. godine. Zaključeno je da se najviše javnog novca troši na opće javne usluge i socijalnu zaštitu. Predstavnici Projekta izgradnja autoceste na Koridoru Vc nisu bili prisutni na sjednici Odbora, tako da će se o toj tačci dnevnog reda raspravljati naknadno.

Usvojena su oba Izvještaja o zaduženju FBiH po osnovu obveznica i po osnovu trezorskih zapisa. Dug po osnovu trezorskih zapisa do jedne godine dana iznosi 280 miliona, a u 2015. g. realizirano je 110 miliona KM po obveznicama i još će dodatno biti 200 miliona duga po obveznicama. Budući da je valutni rizik kod zaduživanja u stranoj valuti, kod Međunarodnog monetarnog fonda značajan, iz Ministarstva finansija BiH smatraju da je zaduživanje kod MMF-a i vjerovnika putem obveznica i trezorskih zapisa na približnom nivou koštanja.

K znanju je primljena Informacija o vanjskom i unutrašnjem dugu u FBiH na dan 31. 12. 2014. godine. Što se tiče nivoa zaduženja FBiH je zadužena sa 6 milijardi i 250 miliona KM, od čega unutarnji dug iznosi 1 milijardu i 100 miliona KM, dok ostatak otpada na vanjski dug. Ipak, treba uzeti u obzir da u iznos unutarnjeg duga nije uračunat dug prema pravomoćnim sudskim presudama od strane službenika u sektorima zdravstva, školstva i slično.

Ispred projekta SGIP članovima Odbora obratio se šef projekta Christian Haupt koji se zahvalio Odboru na datoj mogućnosti prezentiranja Dokumenta okvirnog Budžeta 2016 – 2018 godine.

Također, ispred projekta Jačanje institucija vlasti i procesa (SGIP) u BiH gđa Merdža Handalić Plahonjić prezentirala je Dokument okvirnog budžeta FBiH 2016 – 2018 godine, te navela moguća poboljšanja. Jedno od značajnih poboljšanja može biti uvođenje programskog budžeta u Dokument okvirnog budžeta, te navođenje budžetskih prioriteta koji trenutno nisu precizno definirani. Također, preporuka je da se izmijene određeni zakoni koji utječu na povećanje rashoda, a ti rashodi mogu biti izbjegnuti. Iako Federalno ministarstvo finansija radi na uvođenju programskog budžeta, trenutno imamo linijski budžet, s ekonomskom klasifikacijom na svim nivoima, iz kojeg se ne može zaključiti koji je cilj budžeta i koji su rezultati postignuti.

 

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Različitost organizacija kao razlog za nova promišljanja i ideje

Institut za razvoj mladih KULT danas su posjetili predstavnici Udruženja vegana i...

Uncategorized @bs

Hoće li uz pomoć magičnog napitka BiH i njeni mladi postati dio Evropske Unije?

Nedavno odobreno otvaranje pregovora između BiH i EU predstavlja značajan korak prema...