Posljednji, četvrti okrugli stol „Umrežavanjem do održivosti biznisa mladih preduzetnika“, održan je u Banjoj Luci, u organizaciji Instituta za razvoj mladih KULT. Okrugli stol dio je inicijative „Networking Young Entrepreneurs“ unutar projekta EU4Business koji finansiraju Evropska unija i Vlada SR Njemačke.
Kroz panel diskusije, razgovarano je o izazovima pokretanja, ali i vođenja postojećih biznisa za mlade. Mladi preduzetnici, ekonomski stručnjaci, te omladinski radnici iz javne uprave, podijelili su iskustava i znanja o umrežavanju mladih preduzetnika koji su pokrenuli, ili žele pokrenuti vlastiti biznis. S obzirom na to da je ovo posljednji od četiri okrugla stola, slobodni smo zaključiti, a na osnovu iznesenih mišljenja i iskustava učesnika iz sva četiri grada, da je mladim preduzetnicima potreban početni kapital, mentorstvo, ali i olakšice u prvih godinu dana vođenja biznisa.
„Potrebno je staviti naglasak na održivost biznisa mladih ljudi. Programi podrške pokretanju i registriranju biznisa su kvalitetna mjera koja je pokazala svoju svrsishodnost i opravdanost. Međutim, potrebno je dalje raditi na osmišljavanju programa rasta, razvoja i održivosti biznisa, a ne samo preživljavanja i opstanka“, rekla je Ajka Rovčanin, voditeljica Odjela za ekonomski razvoj u Institutu za razvoj mladih KULT.
Kroz panel diskusije razgovarano je dvije ključne teme:
– Koji su najveći izazovi mladih preduzetnika u vođenju biznisa i kako ih prevazići?
Panelisti su bili: Marija Trubajić (PoslovniPokloni.ba), Maja Knežević (Grad Banja Luka), Saša Petković (ekonomski stručnjak), Zerina Selimović (Institut za razvoj mladih KULT).
– Kako umrežavanje mladih preduzetnika može doprinijeti održivosti njihovih biznisa?
Panelisti su bili: Bojan Ćikić (Agro biznis servis), Petar Radulović (Grad Banja Luka), Ivan Babić (Gradska razvojna agencija Banja Luka), Drago Gverić (Inovacioni centar Banja Luka – ICBL).
Strah od pokretanja biznisa kod mladih je opravdan, s obzirom na činjenicu da ne postoje poreske olakšice, na čemu većina učesnika insistira da je potrebno u prvih godinu dana vođenja biznisa, kako bi on i opstao.
Nekoliko je razloga koji govore u prilog neophodnosti pružanja podrške mladim preduzetnicima u BiH, početnicima u ranim fazama pokretanja poslovnih aktivnosti, a to su:
- Nedostatak poslovnog iskustva i znanja iz oblasti preduzetništva i poslovne ekonomije
- Nedovoljno izgrađen socijalni kapital, odnosno mreža sa kupcima, dobavljačima, izvorima finansiranja, državom
- Nepostojanje baze kupaca i neizgrađen marketinški informacioni sistem
- Nedovoljno raspoloživih eksternih izvora rizičnog kapitala
- Neizgrađene ili nedovoljno razvijene institucije (nerazvijen preduzetnički ekosistem)
- Nedostatak mentora, uzora za ugledanje, uopće nizak nivo razvoja preduzetničkog ekosistema.
Marija Trubajić, uspješna je preduzetnica iz Banja Luke koja je istakla kako je umrežavanje put ka izgradnji i proširivanju biznisa.
„Osnivačica sam biznisa PoslovniPokloni.ba, te na ovom događaju učestvujem zajedno sa kolegama preduzetnicima, kao i sa predstavnicima vlasti i organizacija. Ovaj okrugli stol je prilika da se dodatno umrežimo i ojačamo svoju poziciju na tržištu, razmjenjivanjem poslovnih savjeta ili prilika. Ovo je odlična prilika da na taj način poboljšamo tržišnu poziciju, ali i da gradimo put ka regionalnom tržištu, kako bismo naše poslovanje doveli na veći nivo“, istakla je Marija Trubajić, preduzetnica iz Banja Luke.
U okviru projekta je u toku i Istraživanje problema i potreba biznisa mladih preduzetnika, kako bi se identificirali ključni izazovi s kojima se mladi preduzetnici/ce samostalno osnovanih ili naslijeđenih biznisa svakodnevno susreću u njihovom vođenju, te uočile ključne potrebe za daljnji napredak i razvoj.
Prije Banje Luke, okrugli stolovi o ovoj temi održani su i u Doboju, Mostaru, te Sarajevu.
S ciljem jačanja ekonomije BiH, EU4Business projekat Evropske unije podstiče razvoj preduzetništva, izvozno orijentisanih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj. Projekat je vrijedan 16,1 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija u iznosu od 15 miliona eura bespovratnih sredstava i Savezna Republika Njemačka u iznosu od 1,1 milion eura. Projekat zajednički provode GIZ, ILO i UNDP, od aprila 2018. godine do jula 2022. godine. EU4Business je dio programa Lokalne razvojne strategije – Programa lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u Bosni i Hercegovini, koje podržava Federalno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) SR Njemačke. Za više informacija o EU4Business projektu posjetite: www.eu4business.ba.
Ostavi komentar