Sat je jedan, ali vrijedan: Biti organizator volontiranja je velika obaveza i odgovornost

Da je kroz volontiranje život kvalitetniji i zdraviji dokazuje nam i naredna priča, a koja nas vodi u Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE. Kvalitetan i zdrav život je ujedno i vizija ovog udruženja koje već dugi niz godina organizira volontiranje i okuplja volontere. Višak slobodnog vremena, želja za upoznavanjem novih ljudi, sticanje praktičnog iskustva, želja za činjenjem dobra, izlazak iz zone komfora samo su neki od ključnih razloga za uključivanje volontera u rad Udruženja za prevenciju ovisnosti  NARKO-NE.

„Kroz svoje projekte i aktivnosti radimo na edukaciji mladih, na jačanju njihovih zaštitnih faktora i razvijanju vještina koje su mladima potrebne za život kao što su: razvoj kritičkog mišljenja, komunikacija, rješavanje problema i nošenje sa stresom, kao i uspostavljanje ličnih granica i timski rad. Na taj način osnažujemo djecu i mlade da rade na sebi, da usvajaju zdrave navike i da se odupiru svakodnevnim izazovima sa kojima se suočavaju što generalno doprinosi kvaliteti njihovog života, a ujedno i viziji udruženja“ – ističu iz udruženja.

Edukativne radionice s volonterima 1

„NARKO-NE u svojoj bazi ima edukovane volontere i volonterke koji su osposobljeni da realiziraju radionice i aktivnosti sa svojim vršnjacima na različite teme prevencije ovisnosti kao što su nargila, kockanje i klađenje, ovisnost o internetu, zdravi životni stilovi. Kroz naše mentorske programe, volonteri i volonterke se grupno i individualno druže sa djecom u riziku i tako im postaju modeli za usvajanje socijalno prihvatljivih ponašanja i podrška u razvoju životnih vještina. Posebno bismo tu izdvojili program „Stariji brat, starija sestra“ gdje se osnažuju volonteri i volonterke za mentorski rad s djecom, kvalitetno provode svoje slobodno vrijeme, te imaju mogućnost jačanja socijalnih vještina. Kroz mentorske programe se osigurava stručna pomoć i podrška djeci i mladima u riziku od neželjenog ponašanja, kao i unapređenje mentalnog zdravlja.“

Mentorski rad

Pitali smo ih šta je najizazovnije prilikom organiziranja volontiranja:

„Iako je volontiranje dobrovoljni volonterski doprinos vrlo je važno imati vlastitu odgovornost pri svakom zadatku, biti svjestan da iza svake aktivnosti stoji puno planiranja i rada i to je ono što i mi nastojimo naučiti naše volontere. Također, mijenja se svijest o volontiranju i nekad je vrlo teško pridobiti mlade da volontiraju ukoliko ne vide neku materijalnu korist, a istinska svrha volontiranja je ipak ulaganje ličnog vremena bez očekivanja ikakve naknade.“

Radionice

I ono što žele poručiti mladima jeste „da biraju organizacije u kojima se pronalaze, da se posvete onome u što se uključe, a ne da budu aktivni u svakoj organizaciji i aktivnosti jer tako neće moći dati svoj maksimum onome za šta su se prijavili, kao i napredovati i razvijati se. Volontiranjem mogu da steknu mnoge vještine koje ne mogu steći kroz formalno obrazovanje, ali samo ako budu aktivni i spremni na izazove koji ih očekuju.“

Hvala Azri Halilović, stručnoj saradnici za programe prevencije u lokalnim zajednicama i medijima, za izdvojeno vrijeme i ugodan razgovor.

Serijal “Sat je jedan, ali vrijedan” realizira se u svrhu promocije solidarnosti kroz volontiranje za doprinos razvoja zajednica i individualnog razvoja, te podrške koje volontiranje daje našem društvu.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave