Kako bi pomogao razvoju privrede i kreiranju boljeg poslovnog okruženja Institut za razvoj mladih KULT organizuje Okrugli sto „Izmjene i dopune Zakona o PDV-u – uvođenje sistemaoporezivanja prema naplaćenim naknadama“ koji će biti održan u četvrtak, 10.03.2016. godine u Hotelu „Sarajevo“ u Sarajevu u 11:45 sati.
Panelisti okruglog stola bit će:
– Svetlana Cenić, ekonomska analitičarka
– Mark Cambell, šef USAID Projekta reforme fiskalnog sektora
– Mladen Pandurević, direktor Udruženje poslodavaca FBiH
– Ajka Baručić, projektna stručnjakinja iz Instituta za razvoj mladih KULT
Okruglom stolu prisustvovat će i predstavnici Uprave za indirektno oporezivanje kao i članovi Parlamenta BiH.
Cilj održavanja Okruglog stola je predstaviti potrebu za izmjenom Zakona o porezu na dodanu vrijednost u Bosni i Hercegovini, te potaknuti diskusiju između relevantnih aktera radi unapređenja prijedloga izmjene.
Naime, u skladu sa Zakonom o porezu na dodanu vrijednost, poreski obveznici su dužni podnijeti prijavu i platiti PDV od 1. do 10. u mjesecu po isteku poreznog perioda, bez obzira na to jesu li naplatili svoja potraživanja po osnovu prometa dobara i usluga ili ne. Na ovaj način se poslodavci, koji imaju dug period naplate, suočavaju sa poteškoćama u poslovanju, jer su dužni prvenstveno izmiriti porezne obaveze ove vrste, iako nisu naplatili svoje proizvode i usluge. To u konačnici čini brojne poslovne subjekte nelikvidnim i nerijetko okrenutim ka strategijama prevare, korupcije ili prestanku poslovanja.
Zbog navedenih razloga, a u cilju pomoći privredi kroz unapređenje postojećih uslova poslovanja, Institut za razvoj mladih KULT zajedno sa članicama Mreže za kreiranje boljeg poslovnog ambijenta u BiH zagovara izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost, prema kojima bi obveznici plaćali PDV po naplati izvršene usluge i isporučenog dobra, a ne po izdavanju fakture.
Cilj je izmjenama Zakona dodatno potaknuti razvoj malog i srednjeg poduzetništva, što će utjecati i na razvoj ekonomije i bolje investicijske klime. Izmjene bi doprinijele i boljoj likvidnost malih i srednjih poduzetnika koji ne bi morali angažovati dodatna finansijska sredstva kako bi podmirili obavezu PDV-a za isporuke koje nisu naplatili.
Jačanje privrede neophodno je za ekonomski prosperitet BiH, a upravo je razvoj malog i srednjeg poduzetništva prilika za mlade kojih je, prema posljednjim podacima, više od 67 posto nezaposleno. Mala i srednja preduzeća ne samo da su generatori radnih mjesta, već
ih najčešće pokreću mladi poduzetnici, kojima je potrebno pomoći i podržati ih u njihovim poduzetničkim poduhvatima.
Na Okruglom stolu učestvovat će i predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, predstavnici privrede, akademskog i nevladinog sektora, te ostalih relevantnih organizacija i institucija.
Okrugli sto bit će organizovan u okviru inicijative “Poslovni prostor BH” koju vodi Institut za razvoj mladih KULT, a koja je dio Projekta održivosti civilnog društva u Bosni i Hercegovini (CSSP) koji realizuju Centri civilnih inicijativa (CCI) i Centar za promociju civilnog društva (CPCD), a koji je podržan od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Ostavi komentar