Mladi iz Berlina u Sarajevu učili o Drugom svjetskom ratu

Mladi iz Berlina boravili su u Sarajevu od 18. do 25. juna 2016. godine u okviru transnacionalnog omladinskog projekta „Between Diversity and Division“.

„Between Diversity and Division“ je devetomjesečno edukativno partnerstvo koje je upotpunjeno sa dva susreta mladih. Prvi susret organizovan je u februaru u Berlinu. Domaćini uzvratne posjete bili su predstavnici Instituta za razvoj mladih KULT, Historijski muzej BiH, predstavnici/ce Srednje ekonomske škole iz Sarajeva, te Udruženje mladih „Motus Adulescenti“ iz Istočnog Sarajeva.

Mladi u okviru projekta izučavaju dešavanja iz perioda Drugog svjetskog rata u Njemačkoj i bivšoj SFRJ, uzroke i posljedice, sa fokusom na temu otpora, fronta, položaja žene te koncentracionih logora. Učesnici/ce su samostalno istraživali, uz pomoć bogatog programa i posjeta Berlinu i u Sarajevu.

Mladi su tokom boravka u Sarajevu posjetili kulturno-historijske znamenitosti i turističke atrakcije, razgovarali sa predstavnikom Jevrejske zajednice u BiH Eli Tauberom o stradanjima Jevreja u BiH, a sa postavkama Historijskog muzeja upoznali su ih kustosica Elma Hodžić i kustos Amar Karapuš, koji su im pomogli i u izradi finalne prezentacije.

Učesnici/ce projekta u Historijskom muzeju prisustvovali su svjedočenju pripadnika najvećeg pokreta otpora protiv sila osovine na Balkanu u Drugom svjetskom ratu. Partizani su s mladima podijelili svoja ratna iskustva, te su neki od njihovih komentara uvršteni i u finalnu prezentaciju.

senka2

 „Kroz višemjesečni projekat „Between Diversity and Division“ naučila sam mnogo. Teorija davno naučena u osnovnoj školi o Drugom svjetskom ratu bezazlena je naspram „žive“ historije koju smo zajedno osjetili na mjestima stradanja civila u Drugom svjetskom ratu. Projekat nam je mnogo toga pružio. Naučili smo da rat nije samo ono što su nas naučili, da gubitak nije samo kapitulacija zemlje, već svaki onaj život pojedinca koji je stradao.“- Naida Isović, maturantice Srednje ekonomske škole u Sarajevu.

Završna aktivnost bila je prezentacija tokom koje su učesnici/ce projekta predstavili nova saznanja do kojih su došli učeći o ovoj tematici, sa snažnom porukom da upravo mladi trebaju raditi na sprečavanju budućih ratova edukacijom, borbom protiv predrasuda i borbom za slobodu. Ovakav vid neformalnog učenja je uspio razviti nove stavove kod učesnika/ca iz obje zemlje.

senka 3

Projekat finansira Njemačka fondacija “Remembrance, Responsability and Future” i to sa programom Europeans for Peace (koji je namijenjen međunarodnim projektima za mlade).

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave