Konferencija „Zvono za promjene“ održana u Sarajevu

Konferencija „Zvono za promjene“ u organizaciji Centra za promociju civilnog društva u okviru Kampanje zagovaranja za uspostavu funkcionalnog mehanizma saradnje vlasti i civilnog društva u BiH, okupila je predstavnike vlasti, nevladinih organizacija, akademske zajednice, međunarodne zajednice, stručnjake i medije.

Jedna od glavnih tema konferencija je bilo uspostavljanje ureda Vijeća ministara BiH za saradnju sa civilnim društvom, kao i dosljedno provođenje Pravila Vijeća ministara o konsultacijama u izradi pravnih propisa iz 2006. godine. Još 2007 godine, na inicijativu nevladinih organizacije, Vijeće ministara je usvojilo i potpisalo „Sporazum o saradnji između Vijeća ministara i NVO sektora u BiH“. Nažalost, najveći dio Sporazuma do danas nije realiziran, što se posebno odnosi na uspostavljanje institucionalnih mehanizama za funkcionalni dijalog Vijeća ministara i drugih bh. institucija sa civilnim društvom.

Konferenciju je otvorio Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, koji je istakao bitnost saradnje Vijeća ministara i civilnog društva, te naglasio da je osnovni cilj BIH priključenje EU, a da se to može postići samo ukoliko Vijeće ministara i civilno društvo budu uspostavili partnerski odnos koji će kreirati osnov za snažan pravni i institucionalni okvir BiH. Zvizdić je naglasio afirmativnu opredijeljenost Vijeća ministara ka kreiranju novog, revidiranog Sporazuma koji bi trebao na nivou države ponuditi optimalan model  institucionalnog mehanizma za saradnju Vijeća ministara i civilnog društva. “Samo afirmisano građansko društvo, u kojem organizacije civilnog društva i institucije države sarađuju, može unaprijediti participativnu demokratiju i poboljšati zakonski i administrativni ambijent za razvoj i napredak zemlje”- naglasio je Zvizdić.

U uvodnom obraćanju prisutnima su se obratili i Jay Singh, direktor Odjela za demokratizaciju Misije USAID-a u BiH i Massimo Mina, šef Pododjela za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju Delegacije Evropske unije u BiH. U prvom dijelu konferencije diskutovalo se o izazovima i mogućnostima provođenja u praksu Sporazuma o saradnji između Vijeća ministara BiH i civilnog društva, dok se poslijepodnevna sesija fokusirala na provođenje Pravila za konsultacije u izradi pravnih propisa Vijeća ministara BiH.

Konferencija „Zvono za promjene“ organizovana je u sklopu Projekta održivosti civilnog društva, a podržana je od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Prove your humanity: 7   +   2   =  

Povezane objave

Analiza i istraživanjeUncategorized @bs

Zašto su mladi još uvijek tu, u BiH?

Istraživanje o položaju i potrebama mladih iz 2022. godine koje je proveo...

Uncategorized @bs

Temelj za razvoj zdrave i kreativne zajednice

Kultura kao prostor identiteta i promjena Mladi su oduvijek bili pokretači kulturnih...

Jačanje organizacijskih kapacitetaUncategorized @bs

Uspješni primjeri – Gradiška korača putem razvoja i inovacija

Na sunčani decembarski dan, 17.12.2024. godine, Gradiška je bila domaćin prve studijske...