Šejla Aganović: Omladinski radnici su prva linija odbrane mladalačkih snova

Prva ovogodišnja priča o omladinskim radnicama i radnicima u Bosni i Hercegovini vodi nas u središnju Bosnu, u Općinu Žepče. U Žepču je odrasla Šejla Aganović, inženjerka elektrotehnike koja trenutno pohađa master studij na odsjeku Smart Grid tehnologije, na Internacionalnom Burch Univerzitetu u Sarajevu.

 

Šejla je od početka srednjoškolskog obrazovanja maštala da bude neko kome će se mladi obraćati za savjet, pomoć i razvoj, te neko ko će kreirati prilike za mlade u Žepču, ali i cijeloj Bosni i Hercegovini. Koračajući prema svome cilju, još kao srednjoškolka se zainteresirala za aktivizam, a ulaskom u Odbor Omladinske banke u Žepču donijela je odluku za uplovi u vode omladinskog sektora.

„Zahvaljujući ulozi koordinatorice u Odboru Omladinske banke, krenula sam se više edukovati i istraživati šta je to što jedan stručni saradnik za rad s mladima radi, koje su mu obaveze i odgovornosti koje dolaze sa ovim zanimanjem. Kroz ove procese sam polako, pomalo i nesvjesno postajala omladinska radnica,“ započinje svoju priču Šejla.

Zvanje stručne saradnice za rad s mladima Šejla je stekla 2019. godine, te uspješnim završetkom obuke za stručne saradnike za rad s mladima koju organizira i provodi Institut za razvoj mladih KULT dobila i formalnu potvrdu svog prijašnjeg rada i zalaganja.

Ova obuka je Šejli, kako kaže, pomogla da pronađe sebe i shvati šta je njena svrha i viši cilj.

„Na obuku sam se prijavila jer mi se činila jako korisnom i smatrala sam da ću, kao neko ko je tek na početku, postaviti jako dobre temelje prolaskom kroz sve module. To ne samo da se ispostavilo tačnim, nego sam dobila mnogo više nego što sam očekivala. Naučila sam jako bitne stvari, poput zakona i zakonskih mehanizama, prava, obaveza i odgovornosti aktera u omladinskom radu, te još mnogo toga. Stekla sam prave prijatelje iz cijele BiH sa kojima sam i danas, nakon dvije godine u divnim odnosima. Imala sam priliku da upoznam ambasadore, ljude koji su visoko na ljestvici omladinskog rada u BiH, te ljude koji me i danas motivišu da idem naprijed i ne odustajem“.

Najvažnije što je Šejla ponijela sa sobom sa obuke za stručne saradnike za rad s mladima jesu, kako kaže, znanje, otvoreni um i divna prijateljstva. Sa završetkom obuke i stjecanjem certifikata došla je i velika odgovornost prema stečenom zvanju.

„Završetkom obuke na nama, omladinskim radnicima, ostala je jako velika odgovornost, a to je da smo postali oni koji treba da vode mlade u našim zajednicama, pa i u cijeloj BiH ka boljem i kvalitetnijem životu. Omladinski radnici su prva linija odbrane mladalačkih snova i napredovanja“, dodaje Šejla.

Omladinski sektor u Bosni i Hercegovini se, kaže Šejla, suočava sa velikim izazovima, te dodaje da je sve više mladih koji odlaze. Kao jedan od značajnih izazova ističe i motiviranje onih mladih koji ostaju da se aktivnije uključe u promjene.

Šejla svoju budućnost vidi u Bosni i Hercegovini i jedna je od mladih osoba koje su otišle vani na usavršavanje, a onda se vratile da stečeno znanje prenesu i primjene u svojoj državi. Ova mlada i uspješna djevojka želi vlastitim primjerom dokazati i pokazati da se i u BiH može postići mnogo toga uz trud i rad.

„Uprkos svima izazovima, ja sam sigurna da mi imamo jako kvalitetne ljude koji ce zajedno uspjeti prevazići ove probleme. Prije nekoliko dana sam se vratila sa stručnog usavršavanja iz Njemačke. Otišla sam sa namjerom da se vratim, to je nekako oduvijek bila moja želja iako sam svjesna činjenice da domaće kompanije nisu toliko motivirane da zadrže mlade nudeći im posao ili pripravničku praksu. Ipak se nadam da će se ta situacija uskoro popraviti, jer sam upravo sada i ja među mladima koji tragaju za novom poslovnom prilikom u svojoj državi“.

Svestrana, vedra i inspirativna Šejla trenutno je u Sarajevu, sa mladima radi kroz Omladinsku banku i Fondaciju za budućnost Bosne i Hercegovine. Pored master studija, upisala je Strategijski i operativni menadžment na Bussiness Akademiji, a u narednim mjesecima čut ćemo nešto više o Šejlinom vlastitom projektu namijenjenom upravo mladima i njihovom napretku.

Posvećena kontinuiranom usavršavanju i napredovanju, a motivirana da stečeno znanje dijeli, Šejla završava priču i mladima poručuje da budu nježni prema sebi i nikada ne odustaju od svojih snova.

„Sve se može postići ako u to dovoljno jako vjerujete i ako svakog dana radite na tome“- zaključuje Šejla Aganović, inženjerka elektrotehnike, omladinska radnica i mlada osoba koja je još jedan primjer da u Bosni i Hercegovini postoje i djeluju pojedinci i pojedinke koji svojim djelovanjem neumorno doprinose razvoju bh. društva i kreiranju prilika za mlade.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave