Neprocjenjive priče: Milana Ždrale

Priče o volonterkama i volonterima u Bosni i Hercegovini ovoga mjeseca vode nas u Istočno Sarajevo u kojem živi Milana Ždrale. Milana je studentica na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, a odsjek koji je izabrala je socijalni rad. 

Od šestog razreda osnovne škole Milana volontira u Crvenom krstu Republike Srpske, a volontirati je, kako kaže, počela jer je željela biti razlog nečije sreće.

„Volontirati sam počela jer sam nekome pomoći, a manje vremena provoditi na društvenim mrežama. Jednostavno sam željela biti razlog nečije sreće i osmijeha na licu“.

Za Milanu je volontiranje lijepa priča u okviru koje ima priliku raditi na promjenama koje želi vidjeti kako bi se te promjene desile. 

„Smatram da volontiranjem ne pomažem samo drugima, već i sebi. Volontirajući radim na vlastitim sposobnostima i vrijednostima, stičem znanja i vještine, sklapam nova poznanstva i prijateljstva. Gradim sebe kao ličnost, a istovremeno zajedno sa svojim kolegama volonterima stvaram promjene u raznim zajednicama“.

Milana volontiranje ne vidi samo kao dobrovoljni rad, već i kao izvor različitih mogućnosti i prilika.

„Volontiranje u Crvenom krstu za mene je predstavlja veliko iskustvo. Posjećujemo ljude koji žive na rubu egzistencije, bolesne i iznemogle, ljude kojima je potrebna različita pomoć. Iskustva na terenu često ispune srca tugom, ali i ljubavlju i srećom. Ono što im možemo uvijek pružiti je osmijeh, topla riječ i nada da će to njihovo trenutno stanje i molba za pomoć, proći. Pored toga, smatram da volontiranje pruža različite mogućnosti, daje priliku da iskažemo svoje mišljenje i stavove, da ukazujemo na probleme i predlažemo moguća rješenja.“

Odlasci na teren, rad sa djecom i ljudima srednje i starije životne dobi, ali i obuke, seminari i kampovi samo su dio Milaninog desetogodišnjeg volonterskog iskustva. Najvažnije što je u tom procesu usvojila jesu principi kojima se vode volonteri Crvenog krsta, a kojima bi, smatra Milana, trebalo da se vode i drugi ljudi. 

„Najljepši osjećaj nakon dugo volonterskog dana jeste to što znate da ste nekome izmamili osmijeh na lice, uljepšali dan, pomogli i bar malo olakšali borbu za preživljavanje. To je zapravo spoznaja da ste naučili nešto novo i promijenili nešto na bolje. Principima kojima se vode volonteri Crvenog krsta treba da se vode i svi ostali ljudi. Tada bi svijet bio mnogo bolje i ljepše mjesto za život“.

Milana će i dalje, kako kaže, nastaviti da volontira, a onima koji se još uvijek dvoume, posebno mladima poručuje da se uključe što prije. 

„Volontiranje je dobra podloga i za budućnost. Sve više prepoznajemo vrijednost i značaj volontiranje, te su volonteri cijenjeni i prilikom traženja zaposlenja, upisa u školu ili fakultet. Često je iskustvo volontiranja vrijednovano više nego ocjena stečena pri formalnom obrazovanju. To je dobar motiv za početak, a svima  koji do sada nisu osjetili čari volontiranja, preporučujem da nam se pridruže i sami osjete sreću i ispunjenost volonterskog rada.“

Serijal „Neprocjenjive priče“ realizira se u duhu promocije volontiranja kao prilike za individualni razvoj i razvoj zajednice, te podrške koje volontiranje daje našem društvu. Serijal realiziraju Institut za razvoj mladih KULT i Volonteri Ujedinjenih Nacija (UN Volunteers) u BiH.

 

#toghetherwecan

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave