Neformalno obrazovanje stvara novu generaciju odgovornih mladih političara

U procesu unapređenja položaja mladih u društvu, ključnu ulogu igraju sami mladi kroz svoj angažman i sudjelovanje u procesima donošenja odluka. Kako bi mladi preuzimali snažnije uloge, doprinosili ili sami donosili odluke koje se tiču njih i njihovih zajednica, neophodno ih je osnažiti i educirati o pravima koja imaju. 

Nažalost, formalno obrazovanje u Bosni i Hercegovini često ne pruža mladima dovoljno praktičnih znanja i vještina koje bi ih osposobile za aktivno sudjelovanje u društvenom i političkom životu.

Mladi političari i političarke koji su uključeni u političke stranke i procese odlučivanja, igraju vrlo važnu ulogu u donošenju odluka. Međutim, i dalje se vode rasprave o tome koliko mladi stvarno učestvuju u izbornim procesima, koliko imaju prostora za političko djelovanje te koliko su aktivni u svojim ulogama.

Centralna izborna komisija BiH je u maju 2024. godine donijela odluku o raspisivanju Lokalnih izbora 2024., koji će se održati 6. oktobra. Građani će tada birati svoje predstavnike u općinskim i gradskim vijećima, načelnike, gradonačelnike, kao i poslanike u skupštinama. 

Da li su mladi pasivni? Iako se često smatra da su mladi politički pasivni, statistike pokazuju suprotno. Na primjer, na Općim izborima 2022. godine, preko 47% mladih je iskoristilo svoje pravo glasa.

Kako bi dodatno motivirali mlade da se uključe u demokratske procese i zagovaraju pozitivne politike prema mladima, Institut za razvoj mladih KULT već petu godinu zaredom provodi program “Uči, Misli i Djeluj!” (UMiD) za omladinske političke lidere. Ova obuka traje 15 dana i okuplja mlade političare iz različitih političkih stranaka i lokalnih zajednica, pružajući im potrebne alate i znanja za uspješno političko djelovanje. Jedan od ključnih elemenata UMiDp programa je razvoj komunikacijskih i zagovaračkih vještina koje pomažu mladima da se učinkovito predstave javnosti i profesionalno komuniciraju s biračima.

Neformalno obrazovanje, koje je u središtu ovog programa, potiče kreativnost i kritičko razmišljanje, osnažujući mlade da prepoznaju prilike za promjene i preuzmu liderske pozicije u društvu.

Osim toga, UMiDp obuka mladim političarima omogućava povezivanje i umrežavanje s vršnjacima iz različitih političkih opcija, čime se jača politička kultura dijaloga i saradnje među mladima u BiH. Ovo umrežavanje pomaže mladim liderima da zajednički rade na rješavanju pitanja važnih za mlade, neovisno o političkoj pripadnosti.

Jedan od jasnih pokazatelja uspjeha neformalnog obrazovanja mladih političara je činjenica da se čak 37 od 104 polaznika UMiDp obuke trenutno natječe na Lokalnim izborima 2024. godine. Ovi mladi lideri, ohrabreni stečenim znanjima i vještinama, spremno su prihvatili izazov i odlučili se aktivno uključiti u politički život svojih zajednica. Njihovo prisustvo na izbornim listama šalje snažnu poruku o značaju mladih u stvaranju pozitivnih promjena i političkog razvoja Bosne i Hercegovine.

Osnaživanje mladih u Bosni i Hercegovini kroz angažman i edukaciju vrlo je važno kako bi se oni aktivno uključili i sudjelovali u političkom životu. Iako se često smatraju pasivnim, mladi su pokazali značajnu aktivnost na prethodnim izborima, a programi poput “Uči, Misli i Djeluj!” doprinose razvoju njihovih vještina i omogućuju im da preuzmu liderske uloge.
Uključivanje mladih u procese donošenja odluka ključno je za unapređenje njihove uloge u društvu i stvaranje pozitivnih promjena.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Rad s mladimaUMiD teachers

Inovativnim metodama podučavanja do unapređenja rada s učenicima

Drugi modul obuke Uči, Misli i Djeluj! za nastavno i stručno osoblje...

Ljudska pravaOrangeDayRad s mladima

Sve nijanse narandžaste boje na Trgu mladih u Brčkom

Nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja grubi oblik kršenja osnovnih ljudskih prava...

Rad s mladima

Mladi u BiH: Generacijski izazovi i prilike za budućnost

Uvod: Generacijski jaz i mladi u BiH Mladi u Bosni i Hercegovini...