Naša mentorica za zapošljavanje, Naida Kokić: “Osjećaj da nekome možete pružiti podršku i prijateljsku ruku je nešto što me ispunjava i motivira da nastavim s radom“

Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovom zadržavanju. Proces mentorstva za zapošljavanje predstavlja inovativan pristup u sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini, nudi brojne benefite, među kojim je i kreiranje platforme i pravca za dalje jačanje institucionalne podrške i ekonomskog razvoja lokalnih zajednica.

Već duži niz godina, Naida Kokić je direktorica Fondacije Izvor nade, a najveću strast u poslu joj predstavlja rad sa mladima i njihovo mentoriranje.

“Kada sam saznala više o mentorstvu za zapošljavanje, shvatila sam da je to idealan način da iskoristim svoje iskustvo, znanje i energiju da bih napravila konkretnu razliku u životima mladih ljudi. Posebno me privukla ideja osnaživanja mladih da preuzmu kontrolu nad svojim životima i ostvare svoje potencijale”, navodi ona.

Naida navodi da je mentorstvo za zapošljavanje izuzetno bitno za Bosnu i Hercegovinu, i to na više nivoa.

“Naša zemlja se suočava s brojnim izazovima – visokom stopom nezaposlenosti, posebno među mladima, odlivom mozgova, nedostatkom socijalne kohezije i mnogim drugim. Mentorstvo za zapošljavanje nije magični štapić, ali ono što ono može je da osnaži mlade ljude da se suoče sa svojim problemima, da im pruži podršku i vodstvo u pronalaženju rješenja i da im pomogne da izgrade vještine i samopouzdanje potrebno da prevaziđu teškoće”, kaže Naida.

Proces mentorstva za zapošljavanje za Naidu predstavlja dvosmjerni put učenja i rasta, koji je u mnogim aspektima pozitivno utjecao i na nju samu. U karijernom pogledu, mentorstvo je ohrabrilo da bude još kreativnija i inovativnija u razvijanju programa i aktivnosti za mlade. Prije svega, mentorstvo me naučilo strpljenju i empatiji. Kada radite s mladima koji dolaze iz različitih sredina i nose sa sobom različita iskustva, shvatite da ne postoji jedinstven pristup i da svakoj osobi trebate pristupiti individualno, s puno razumijevanja”, kaže Naida.

U radu sa mentijima, kao najveći izazov navodi pronalaženje prave ravnoteže između podrške i izazova: “Želim da moji mentiji osjete da sam tu za njih, da ih razumijem i da im pružam bezuslovnu podršku. Međutim, istovremeno ih želim i ohrabriti da izađu iz svoje zone komfora, da preuzmu odgovornost za svoje postupke i da se suoče sa svojim strahovima.”

Inspiraciju za mentorstvo, pronalazi iz različitih izvora, a posebnu inspiraciju pronalazi u osjećaju pripadnosti nečem većem i radosti kada svjedoči napretku, rastu i razvoju mladih ljudi s kojima radi. Svaku njihovu pobjedu i promjenu, pa čak i onu najmanju, doživljava kao vlastitu, što joj daje snagu da ustraje unatoč svim preprekama s kojima se suočava.

Naida već primjećuje pozitivne promjene kod većine svojih mentija – neke su velike i očigledne, dok su druge suptilnije, ali jednako važne i značajne.

“Neki od mladih s kojima radim su, zahvaljujući mentorstvu, poboljšali svoj uspjeh, pronašli posao ili se aktivnije uključili u društvene aktivnosti. Ono što je zajedničko za sve njih je da su, kroz proces mentorstva, osjetili da neko vjeruje u njih i da nisu sami u svojim problemima“, navodi ona.

Proces mentorstva za zapošljavanje Naidu je duboko obogatio i u profesionalnom i ličnom smislu te da može da bira, kaže da bi odabrala ponovno da bude mentorica za zapošljavanje.

“Osjećaj da nekome možete pružiti podršku, vodstvo i prijateljsku ruku u trenutku kada mu je to najpotrebnije je nešto što me ispunjava i motiviše da nastavim s ovim radom”, kaže Naida.

Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Ekonomski razvojZapošljavanje

Upoznajte Naidu Duvnjak – Šehović, mentoricu za zapošljavanje i zaljubljenicu u proces razvoja ljudskih kapaciteta

Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga,...

Uncategorized @bs

Upoznajte mentorice za zapošljavanje!

Mentorstvo za zapošljavanje nije samo rješenje za izazove na tržištu rada, niti...

Uncategorized @bs

Otvoren poziv za prijave: Aktivni građani Gračanice – snaga lokalne zajednice!

Želite li biti glas svoje zajednice? Da li vas zanima kako se...

Javni poziviJavni poziviRad s mladimaUncategorized @bs

KULTivatori budućnosti (Savjetodavna grupa mladih)

O INSTITUTU Institut za razvoj mladih KULT (u daljem tekstu: Institut) jedna...