Na sunčani decembarski dan, 17.12.2024. godine, Gradiška je bila domaćin prve studijske posjete u okviru PRAGG projekta. Okupljajući učesnike iz različitih organizacija civilnog društva, lokalnih uprava i razvojnih agencija, ovaj događaj bio je odlična platforma za razmjenu iskustava i inspiraciju za nove aktivnosti.
Studijska posjeta bila je osmišljena kao dinamičan program ispunjen sadržajima koji su pokazali kako se međusektorska saradnja i inovacije mogu koristiti za jačanje lokalnih zajednica.
Jutro posvećeno vizijama i strategijama
Dan je započeo posjetom Gradskoj upravi Gradiška, gdje su učesnici imali priliku upoznati rad Odjela za razvoj i međunarodne projekte. Stručnjaci iz ovog odjela predstavili su strategije koje grad koristi kako bi privukao međunarodna sredstva za lokalni razvoj.
“Gradska uprava Gradiška već dugi niz godina aktivno podržava različite inicijative, projekte i aktivnosti koje doprinose razvoju zajednice. Ta podrška nije samo institucionalna, već vrlo iskrena i konkretna i stvara temelje za mnoge uspješne priče koje obogaćuju živote građana ovdje. Postoji neka posebna energija koja pokreće sve ove pozitivne promjene, kao da kroz ovaj grad teče neka čudna voda koja sve nas podstiče da činimo više i bolje”, rekla je Dijana Mijatović, finansijsko administrativna radnica i koordinatorica nekoliko projekata u Genesis project iz Banjaluke.
Nakon uvodnog dijela, uslijedio je obilazak ključnih tačaka u Gradišci, gdje su učesnici mogli vidjeti primjere međusektorske saradnje na djelu. Ova šetnja gradom bila je svojevrsni pogled iza kulisa – od turizma i kulture do ekonomskih inicijativa, svaki segment priče govorio je o zajedničkom radu različitih aktera.
Popodnevna inspiracija – od aktivizma do inovacija
Nakon kratkog predaha, posjeta je nastavljena u Udruženju MOST, gdje su učesnici upoznali nevjerovatne rezultate rada s mladima kroz društveno-korisne projekte.
Poseban utisak na sve ostavila je prezentacija i upoznavanje Razvojne agencije Gradiška, koja je pokazala kako javno-privatni dijalog može podržati inovacije i ekonomski razvoj. Direktni primjeri iz prakse jasno su demonstrirali kako inovativna rješenja doprinose unapređenju lokalne ekonomije. Na kraju dana, sve prisutne dodatno je motivisala priče iz susjedne zajednice – iskustvo Udruženja C.E.Z.A.R. iz Srbca. Njihova direktorica Tanja Šnjegota podijelila je priču kako male zajednice, uz prave pristupe, mogu realizovati projekte s velikim uticajem.
„Iskreno vjerujem da smo prisutnima uspjeli na jedan kreativan način predstaviti sve ono što smo uradili, šta radimo i šta ćemo raditi u budućnosti. Ovakvi događaji su važni jer pružaju priliku da učimo jedni od drugih. Sunčan dan smo iskoristili da prošetamo gradom, upoznamo se sa kulturom, tradicijom ali i najznačajnijim ustanovama našeg grada. Nakon svega “nahranjen” sam optimizmom i vjerom da velike stvari kreću od nas “malih” ljudi, a nadam se i da svi učesnici sa sobom nose samo pozitivna iskustva. Razvojna agencija je primjer kako strateški pristupom i povezivanjem javnog, privatnog i civilnog sektora se mogu uraditi velike stvari. Umrežavanje, dijeljenje informacija i iskustva su ključ uspjeha. Zato poruka je da smo svi na istoj strani i sa istim ciljem, a to je doprinos stvaranju uslova za bolji život građana“, naveo je Bogdan Vicanović, direktor Razvojne agencije Gradiška.
Povezivanje i nova energija za buduće projekte
Osim novih saznanja, učesnici su istakli i vrijednost umrežavanja. Mogućnost da razmijene ideje i iskustva s kolegama iz različitih sredina inspirisala ih je za buduće korake.
„Mene uvijek inspiriše kada vidim veliki broj svojih kolega i kolegica iz nevladinog sektora na jednom mjestu. Smatram da umrežavanje ima veliku važnost za opstanka nevladinog sektora u Bosni i Hercegovini. Jedino na taj način, mislim da male organizacije mogu opstati i pokušati se na neki način izboriti za svoj tračak sunca“, rekao je Mladen Ćikić iz Udruženje građana Rusag, Prijedor.
„Recept za uspjeh koji sam ponijela iz studijske posjete jeste ohrabriti i uključiti sto više mladih ljudi u donošenje, organizovanje i provođenje nekih odluka i aktivnosti kako bi se osjećali korisno i odgovorno, a u konačnici koristilo bi i lokalnoj zajednici. Mladima treba dati podršku, jer su mnogo kreativni, nosioci novih ideja i puno toga mogu promijeniti ako im se da prilika. Ono što bih istakla je da su zajedništvo i saradnja ključ pozitivnih promjena koje doprinose dobrobiti i napretku zajednice“, dodala je Mirela Nuhanović, profesorica u Srednjoj školi „Cazin“.
Inspiracija za svakodnevni rad
Studijska posjeta u Gradišci još jednom je pokazala kako međusektorska saradnja, inovacije i umrežavanje mogu biti pokretači pozitivnih promjena. Uz bogatstvo ideja i primjera koje su učesnici ponijeli sa sobom, projekat PRAGG nastavlja potvrđivati svoju ulogu u jačanju lokalnih zajednica kroz povezivanje i dijeljenje znanja.
Ostavi komentar