Upoznajte mentorice za zapošljavanje!

Mentorstvo za zapošljavanje nije samo rješenje za izazove na tržištu rada, niti samo pristup u sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini – ono pokreće pozitivne promjene i kreira inspirativne životne priče. Mentorice za zapošljavanje, nisu samo mentorice – one su kreatorice životnih priča i prilika za nove početke.

Uspjeh pristupa mentorstva za zapošljavanje, ne bi bio moguć bez posvećenog i stručnog tima mentorica, čije znanje i iskustvo osiguravaju uspješnu integraciju osjetljivih grupa u radnu sredinu.

Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentorisanim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovog zadržavanja. Mentorice usmjeravaju, pojednostavljuju proces i služe kao spona između ideje o promjeni i stvarne promjene, potičući razvoj inkluzivnijih radnih mjesta i stvaranje održivih društava s jednakim prilikama za sve.

U proces mentorstva za zapošljavanje uključeno je 7 mentorica i to su: Amina Džaferović, Dajana Bakić, Enisa Mešetović, Naida Kokić, Sanda Ljukovac, Naida Duvnjak – Šehović i Dženana Pindžo – Mekić.

Amina Džeforović je koordinatorica u odjelu Poslovne zajednice CEI NAHLA koja radi na implementaciji projekata usmjerenih na integraciju nezaposlenih osoba na tržište rada. Fokus njenog rada je na podršci procesu integracije nezaposlenih osoba na tržište rada kroz edukativne programe, te na uspostavi održivih odnosa s poslodavcem, a svoju motivaciju pronalazi u stvaranju pozitivnih promjena u društvu.

Dajana Bakić, diplomirana pedagoginja – psihologinja, radi kao Operativna rukovoditeljica u Sarajevskom otvorenom centru i neumorno se bori za ostvarivanje ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, sa fokusom na prava pripadnika LGBTIQ populacije. Svjesna prepreka i poteškoća sa kojim se marginalizirani mladi susreću prilikom zapošljavanja, svoje dugogodišnje stečeno znanje i vještine ulaže u osnaživanje kapaciteta svojih mentija.

Enisa Mešetović, magistrica politologije i stručna savjetnica za obrazovanje, pitanja mladih i NVO sektor Općine Ilijaš, svakodnevno kroz svoj posao radi na osnaživanju prava i položaja mladih i nevladinih organizacija. Još jednom, ljubav prema svojoj zajednici pokazuje i kao mentorica za zapošljavanje, koja želi pružiti ruku podrške i razumijevanja marginaliziranim mladima iz svoje zajednice.

Naida Kokić je izvršna direktorica Fondacije “Izvor nade”, koja ima bogato iskustvo kao karijerna i vršnjačka mentorica. Vjeru u mentorstvo za zapošljavanje pronalazi u individualnom pristupu u radu sa mentijima, za koji smatra da je ključan i jedini dugoročan i održiv način rada sa pojedincima.

Sanda Ljukovac, direktorica Festina Lente d.o.o., je HR konsultantica, trenerica i moderatorica u oblastima unapređenja univerzalnih vještina zaposlenika u kompanijama. Kao stručnjakinja za ljudske resurse, svoje mentije želi osposobiti za izgradnju buduće uspješne poslovne karijere. Motivaciju i inspiraciju za mentorstvo za zapošljavanje pronalazi u napretku mentija, ali i u činjenici da je kroz ovaj proces i sama mnogo toga spoznala i naučila.

Naida – Duvnjak Šehović je diplomirana psihologinja i geštalt psihoterapeutkinja, koja je visoko motivirana, kreativna i samostalni profesionalac u implementaciji procesa ljudskih resursa. Zahvaljujući kontinutiranom profesionalnom razvoju od strane biznis partnera i klijenata prepoznata je kao izvrstan mentor i interni trener. Kao zaljubljenik u proces razvoja ljudi, kroz mentorstvo za zapošljavanje Naida s ljubavlju kreira nove perspektive za svoje mentije, ali istovremeno i za sebe.

Dženana Pindžo – Mekić je stručna savjetnica za prevenciju i ranu intervenciju, trenutno zaposlena u KJU “Porodično savjetovalište”. Kao certificirana trenerica iz oblasti životnih vještina, vještina zapošljivosti i savjetovanja, značajno doprinosi razvoju svojih mentija. Smatra da je mentorstvo za zapošljavanje idealna prilika za pružanje podrške mladim osobama, koja joj omogućava da kroz rad ‘1 na 1’ prati na koji način svako od njih postiže svoju izvrsnost.

Uz posvećenost, empatiju i stručnost, mentorice za zapošljavanje pomažu marginaliziranim i teže zapošljivim mladim osobama da prevaziđu izazove, razviju svoje vještine i samopouzdanje, te ostvare značajan napredak u ličnom i profesionalnom razvoju.

Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave