Upoznajte Dajanu Bakić koja kroz mentorstvo za zapošljavanje gradi inkluzivnije društvo

Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovom zadržavanju. Proces mentorstva za zapošljavanje predstavlja inovativan pristup u sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini, nudi brojne benefite, među kojim je i kreiranje platforme i pravca za dalje jačanje institucionalne podrške i ekonomskog razvoja lokalnih zajednica.

Dajana Bakić, diplomirana pedagoginja-psihologinja iz Tuzle, već dugi niz godina aktivno doprinosi društvenim promjenama, osobito u oblasti prava LGBTIQ+ osoba. Kao osnivačica i bivša direktorica Tuzlanskog otvorenog centra, a trenutno kao operativna rukovoditeljica Sarajevskog otvorenog centra, Dajana se ističe kao ključna ličnost u promociji ljudskih prava i socijalne inkluzije.

Njena motivacija da bude dio procesa mentorstva za zapošljavanje proizašla je iz želje za daljim razvojem u oblasti psihologije rada. Kroz mentorstvo, Dajana želi pružiti podršku LGBTIQ+ osobama u procesu zapošljavanja, osiguravajući im priliku za profesionalni rast i razvoj u okruženju koje ih često marginalizira.

Kroz proces mentorstva, Dajana je, kako kaže, učila ne samo o svojim mentijima, već i o sebi. Svaka osoba s kojom je radila bila je jedinstvena i autentična, što joj je omogućilo da razvije bolje razumijevanje za izazove s kojima se susreću mladi ljudi, posebno pripadnici LGBTIQ+ zajednice.

U procesu mentorstva sam učila o liderstvu i sebi u toj ulozi. Svaka osoba s kojom sam radila je autentična, a vodeći proces mentorstva učila sam o ljudima, njihovim potrebama i izazovima, specifičnostima života mladih LGBTIQ+ osoba“, objašnjava Dajana.

Jedan od najvećih izazova u njenoj ulozi mentorice bio je održavanje motivacije mentija, posebno u trenucima kada nisu dobili posao. Zadržati nadu i posvećenost kod osoba koje se suočavaju s čestim odbijanjima, ali čiji opstanak zavisi od zapošljavanja, izuzetno je teško.

Nije jednostavno da nakon potpune posvećenosti i zajedničkog rada na unapređenju znanja i vještina naiđete na negativne ishode. Osobe koje mentoriram nisu sve iz Sarajeva, a nedostatak posla znači povratak u lokalne zajednice koje su često neprihvatajuće“, priznaje Dajana.

Ipak, ključ za prevazilaženje tih prepreka leži u empatiji, podršci i stvaranju prostora u kojem se priznaju i cijene napori i postignuća. Iako proces mentorstva nije uvijek lak, Dajana već sada primjećuje pozitivne promjene kod svojih mentija. Prvi rezultati mogu se vidjeti u promjeni radnih navika, uz izraženiju samoinicijativu i proaktivniji pristup zadacima.

Vidim promjene, od usvajanja pozitivnih navika do drugačijeg odnosa prema radu i rezilijentnosti. Sretna sam da sam kroz rad dobila pozitivnu povratnu informaciju od mentija i da su se u potpunosti investirali. To mi daje potvrdu u vrijednost ovog procesa i dodatno ohrabrenje za rad“, kaže Dajana.

Iako mentorstvo nije univerzalno rješenje za sve društvene izazove, Dajana ističe njegovu izuzetno važnu ulogu u jačanju sistema podrške osobama koje se, zbog društvenih predrasuda, suočavaju s otežanim pristupom tržištu rada. Kroz ovaj proces stvara se prilika za uspostavljanje saradnje s institucijama i poslodavcima, što doprinosi izgradnji održivog i dugoročnog sistema podrške za njihovu radnu integraciju.

Mentorstvo je izuzetno značajan i kvalitetan alat podrške u procesu zapošljavanja, posebno za osobe koje su zbog predrasuda ostale bez jednakih prilika. Iako ne možemo riješiti sve probleme, mentorstvo nam daje mogućnost da razvijemo odnos s institucijama i poslovnim akterima i tako započnemo kreiranje sistema koji je potreban svakoj osobi u procesu zapošljavanja“, zaključuje ona.

Za sve one koji rade s mladima, Dajana ima jasnu poruku: „U rad sa mladima ulazite otvorenog srca i uma, bez predrasuda, stvarajući jednake prilike za sve. Mladi ljudi nam daju nove perspektive i kroz mentorski proces iznova učimo, razvijajući se kao osobe i lideri/ce“.

Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Jačanje organizacijskih kapacitetaMentorstvo

Mentorstvo kao putovanje puno inspiracije, učenja i zajedničkog napretka

Institut za razvoj mladih KULT ponosno je započeo treći ciklus mentorskog programa,...

Ekonomski razvojMentorstvoZapošljavanje

Sanda Ljukovac, mentorica za zapošljavanje za koju je samo nebo granici kada je u pitanju njen iskreni i otvoreni odnos sa mentijima

Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga,...

Ekonomski razvoj

Važnost ljudskih prava u poslovanju i uloga bh. kompanija

Ljudska prava su temeljna prava i slobode koje pripadaju svakom pojedincu od...

Ekonomski razvojMentorstvoZapošljavanje

Upoznajte Aminu, mentoricu za zapošljavanje koja osnažujući druge stječe neprocjenjiva iskustva

Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga,...