Druga održana studijska posjeta otvorila je vrata novim spoznajama, inspiraciji, empatiji i kreativnim rješenjima. Posjeta je okupila 15 učesnika iz različitih zajednica, a fokus je stavljen na organizacije koje se bave pitanjima osoba s invaliditetom.
Posjetili smo Tuzlu – grad u kojem smo se susreli sa brojnim idejama, čuli o različitim akcijama i prepoznali promjene koje čine važan iskorak u društvu. Učesnici su imali priliku, ne samo usvojiti nova znanja i upoznati se s primjerima dobre prakse, već i stvoriti snažne veze, razmijeniti ideje te ojačati svoj rad kroz upoznavanje s ključnim akterima iz različitih sektora.
„U Tuzli postoji jedna kuća, u kojoj ljubav stanuje…“
Posjeta Centru za djecu s višestrukim smetnjama „Koraci nade“ bila je vrlo inspirativna, motivirajuća, empatična, te sjajna prilika za učenje i povezivanje. Učesnici su se upoznali s radom centra i programima koje nudi kao podršku djeci i mladima suočenim s izazovima poput socijalne isključenosti i svega što ta isključenost donosi njihovom mentalnom zdravlju i obrazovanju.
Prostorije ispunjene ljubavlju, nadom i željom da se prilika pruži i onima kojima je potrebna dodatna pomoć i podrška, izazvali su emocije kod svih prisutnih i u potpunosti prikazale misiju i viziju centra kojem savršeno pristaje himna koju imaju, a koja počinje riječima: „U Tuzli postoji jedna kuća, u kojoj ljubav stanuje…“.
“Centar “Koraci nade” imao je zadovoljstvo biti domaćin studijskoj posjeti prestavnika različitih organizacija iz Bosne i Hercegovine koje se bave problematikom djece, mladih i osoba s invaliditetom. Prezentacijom našeg rada i razmjenom iskustava, učesnike posjete željeli smo inspirirati da u svom radu i izazovima sa kojima se susreću ostanu istrajni i motivirani u ostvarivanju ciljeva koji su usmjereni na dobrobit djece i mladih sa invaliditetom”, navela je Jasmina Krivošija, direktorica Centra “Koraci nade”.
Zašto je važna saradnja sa akademskom zajednicom?
Centar „Koraci nade“ već godinama uspješno sarađuje s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom u Tuzli, stvarajući na taj način prilike za studente da kroz praktičnu nastavu steknu dragocjeno iskustvo u radu s djecom s višestrukim smetnjama u razvoju. Upravo zahvaljujući posjeti, naši učesnici mogli su čuti nešto više o ovoj saradnji, koja doprinosi stvaranju osnaženih budućih stručnjaka koji će oblikovati budućnost inkluzije i podrške onima kojima je to najpotrebnije.
Također, saradnja može doprinijeti i važnim društvenim promjenama, jer se na ovaj način stvaraju mostovi između teorije i svakodnevnog života.
Podrška zapošljavanju osoba sa invaliditetom i inovativni pristupi u radu
Nakon obilaska centra i upoznavanja sa svim do sada učinjenim koracima, učesnici su imali priliku čuti i iskustvo RESET INŽINJERING-a d.o.o. Tuzla – jedinstvenog modela koji pruža podršku osobama s invaliditetom kroz edukaciju, profesionalno usavršavanje i zapošljavanje.
Osim toga što RESET INŽINJERING otvara vrata ekonomskom osamostaljivanju, ova posjeta pružila nam je i vrijedna saznanja o tome kako inovativni pristupi mogu unaprijediti život ranjivih grupa, te potaknuti razmjenu ideja.
Šta smo ponijeli sa sobom iz ove posjete?
“Studijska posjeta Centru “Koraci Nade” je za mene bilo zaista inspirativno iskustvo. Od naprednih metoda rada do pozitivnih praksi u radu sa djecom sa poteškoćama u razvoju, ovo iskustvo važi kao uvjerenje da su pozitivni ishodi mogući uz dobru organizovanost građanki i građana!”, rekao je Filip Spasojević iz Udruženja za razvoj, unapređenje i podršku zajednice.
Pored praktičnih znanja i pregleda vještina za rad s marginaliziranim grupama, kojima mogu unaprijediti rad svojih organizacija, ova posjeta je motivirala učesnike da stečena znanja primijene u svojim zajednicama.
“Iskustva koja stičemo kroz studijske posjete koje nam omogućava projekat PRAGG, od velikog su značaja za nas koji se bavimo ovim poslom. Razmjena znanja, iskustva i ideja između kolega, kao i razgovor sa onima koji razumiju poruku koju šaljemo u velikoj mjeri olakšava naš rad, ali i daje entuzijazam za razvijanje još bolje budućnosti za naše organizacije. Centar “Koraci nade” posjeduje mnogo toga iz čega možemo učiti, i na šta se možemo ugledati u svom radu i pristupu. Umrežavanje je najvažniji faktor u nevladinom sektoru, stoga se nadam da ćemo i u budućnosti imati ovako lijepa i produktivne susrete”, dodala je Dina Mujagić, voditeljica stambene jedinice “Skrb izvan vlastite obitelji do deset korisnika”.
Sigurni smo da će posjeta centru “Koraci nade” poslužiti kao inspiracija za unapređenje sistema podrške i stvaranje održivih promjena!
Ostavi komentar