Studijska posjeta Republici Moldaviji

U okviru studijske posjete Republici Moldaviji, u periodu od 15. do 17. juna o.g. održan je regionalni okrugli sto o temi Razvoj politika prema mladima.

Regionalnom okruglom prisustvovali su predstavnici/e Bosne i Hercegovine, Srbije, Latvije, Slovenije, Estonije, Rumunije i Republike Moldavije.

S obzirom na temu, svaka od navedenih drzava delegirala je predstavnike/ce vladinog i nevladinog sektora. Delegaciju Bosne i Hercegovine činili su predstavnici/e Komisije za koordinaciju pitanja mladih u BiH, Komisije za pitanja mladih Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, Omladinskog savjeta Republike Srpske, te Instituta za razvoj mladih KULT.

Učesnici/e okruglog stola su imali priliku prezentirati iskustva vezana za razvoj i provođenje politika prema mladima. Prezentacije su održane u okvirima četiriju tematskih cjelina:

     *Provođenje politika prema mladima u zemljama jugoistočne Europe i novim članicama EU (dostupna iskustva i izazovi);

      *Učešće mladih u procesima odlučivanja na drzavnom i lokalnom nivou u zemljama jugoistočne Europe i novim članicama EU;

      *Uloga eksperata koji rade s mladima; Sličnosti i razlike u istočnoj i srednjoj Evropi;

      * Mogućnosti razvoja omladinskih servisa i prepreke s kojima se suočavaju u centralnoj i istočnoj Evropi;

Također, kako bi učesnici/e imali što bolji uvid u omladinski sektor u Republici Moldaviji, organizatori studijske posjete National Youth Resource Center, omogućili su učesnicima/ama posjetu Ministarstvu za omladinu i sport Republike Moldavije, te omladinskim centrima Credo i Youth Regional Reosurce Center u distriktu Ungheni.

Cilj je bio razmjena iskustava na temeljima provođenja politika prema mladima, jačanje omladinskog razvoja, te uključivanje mladih u procese odlučivanja.

Studijska posjeta Republici Moldaviji odrzana je u sklopu projekta Jačanje omladinskog razvoja. Projekt je realiziran u okviru programa East East: Partnership Beyond Borders Program (EE:PBBP), koji finansiraju Fond otvoreno društvo Bosna i Hercegovina i Fondacija SOROS iz Moldavije.

.

Moldavija_1Moldavija_3           

Povezane objave

Uncategorized @bs

Čajniče i Mostar: Boje kao glas mladih, kreativnost kao alat za promjene!

Čajniče i Mostar, gradovi su u kojima su dvije inicijative na sličan...

Analiza i istraživanjeUncategorized @bs

Zašto su mladi još uvijek tu, u BiH?

Istraživanje o položaju i potrebama mladih iz 2022. godine koje je proveo...

Uncategorized @bs

Temelj za razvoj zdrave i kreativne zajednice

Kultura kao prostor identiteta i promjena Mladi su oduvijek bili pokretači kulturnih...