Seminar pod nazivom “Učešće mladih u procesima odlučivanja: uloga komisija za mlade za bolji položaj mladih” istaknuo je važnost participacije mladih u donošenju odluka, tj. procesu koji osnažuje i omogućava mladima da shvate, ostvare i zahtijevaju svoja prava, razviju svoj oblik učešća, te izraze svoje glasove i ideje.
Osnivanje komisija za mlade pri skupštinama opština i gradova u Republici Srpskoj, odnosno općinskim i gradskim vijećima u Federaciji Bosne i Hercegovine predstavlja jedan od najvažnijih mehanizama za institucionalno uključivanje mladih u procese odlučivanja.
Istovremeno, poboljšanje saradnje nadležnih službi za mlade s postojećim komisijama može značajno doprinijeti stvaranju održivih politika i programa za mlade.
„Skoro svaka lokalna zajednica u BiH se susreće sa problemom na koji način uključiti mlade u procese odlučivanja. Glas mladih je jako bitan kako bi se kreirale politike od kojih će mladi ostvariti benefite. Ovaj seminar mi mnogo znači, jer dobijemo dosta smjernica na koji način riješiti prepreke u kreiranju politika prema mladima. Pored toga, ogroman značaj je u primjerima dobre prakse i iskustvima kolega iz drugih lokalnih zajednica”, rekla je Tatjana Letić, uposlenica Grada Bijeljina.
Participacija mladih nije cilj sama po sebi, već sredstvo za postizanje pozitivnih promjena u životima mladih i izgradnji boljeg društva.
“Cjelokupan sadržaj seminara je bio prezentovan na kvalitetan, strukturiran i profesionalan način, uz poseban fokus na interaktivan pristup koji je dodatno doprinio boljem razumijevanju obrađenih tema. Informacije i iskustva koja smo razmijenili tokom seminara predstavljaju značajan resurs koji će, uvjeren sam, doprinijeti unapređenju rada s mladima i omogućiti postizanje dugoročnih pozitivnih rezultata u zajednici”, rekao je Nedžad Vuk, uposlenik Grada Mostara.
Ova obuka imala je za cilj osnažiti službenike koji rade s mladima te predstavnike lokalnih vlasti u prepoznavanju ključnih mehanizama za uključivanje mladih u donošenje odluka.
Kroz razmjenu iskustava i primjere dobre prakse, učesnici su stekli znanja i alate za uspostavu i jačanje saradnje sa komisijom za mlade te značajnije pozicioniranje pitanja mladih u radu zakonodavne vlasti. Svjesni svih izazova s kojima se službenici za mlade susreću u svakodnevnom radu, Institut za razvoj mladih KULT nastavlja biti podrška i doprinositi dodatnom razvijanju vještina i znanja službenika za mlade.
Radujemo se novim koracima i zajedničkim aktivnostima za bolji položaj mladih u BiH!