Strategije prema mladima su ključ razvoja lokalnih zajednica

Strategije prema mladima ne smiju ostati zaboravljene i zarobljene u ladicama već se moraju kontinuirano provoditi – poruka je seminara „Šta nakon usvajanja strategije prema mladima“, koji je danas uspješno završen. Učesnici seminara bili su službenici za mlade i oni koji rade na pitanjima mladih u institucijama vlasti. Svrha seminara bila je sagledati te analizirati situaciju u jedinicama lokalne samouprave kao i na višim nivoima vlasti gdje je strategija već u fazi provedbe.

Tokom seminara poseban fokus je posvećen razumijevanju efekata koji imaju strategije prema mladima, ne samo za mlade u lokalnim zajednicama već i za razvoj cjelokupne zajednice. U okviru ovog dijela seminara posebna pažnja je posvećena isticanju primjera dobre prakse u provedbi strategija, različitim primjerima jedinica lokalne samouprave i nastojanja da na što bolji način provedu i implementiraju prioritete, mjere, te aktivnosti predviđene u akcionim planovima, a koji su ključni dijelovi strateških dokumenata. Neizostavan dio seminara je bio razgovor o različitim vrstama izazova s kojima se susreću službenici za mlade prilikom provedbe strategija, a učesnici su navodili i načine njihovog rješavanja.

Ističemo izazov koji se odnosi na to da nedostaje dovoljno relevantnih podataka o mladima kao i nedovoljno kapaciteta za praćenje, izvještavanje i evaluaciju strategija prema mladima.

U okviru seminara učesnici su imali priliku razgovarati o monitoringu i evaluaciji strategija prema mladima što je istaknuto kao veoma značajno za proces praćenja provedbe strateškog dokumenta. Službenici su razgovarali o primjerima pozitivne prakse te su navodili primjere iz svojih institucija i načinima kako se provodi monitoring provedbe strategije.

Gospođa Samira Drakovac iz Goražda, jedna od učesnica, zahvalila se na organizaciji ovog seminara te je ovom prilikom istaknula važnost monitoringa i evaluacije strategija prema mladima: „Apsolutno je bilo korisno sa aspekta rada u organima jedinice lokalne samouprave. S obzirom da je jedan od najvećih izazova upravo monitoring, evaluacija i izvještavanje, dileme su uvijek prisutne, ali razmjena dobrih praksi te svi alati koji su nam prezentirani tokom seminara, a koje će službenici moći koristiti u narednom periodu, sigurno će dati efekat u postizanju što boljih rezultata. Spomenuti alati i softveri će pomoći i u prepoznavanju onoga što nije bila dobra praksa ili gdje nismo postigli željenu mjeru i cilj, a sve u nastojanju kako bismo imali što bolji pristup prema mladima.“

Posebno interesantan dio seminara je bio predstavljanje noviteta Instituta za razvoj mladih KULT. Službenici su upoznati sa novom inicijativom “Lokalne zajednice naklonjene mladima“. Inicijativa je namijenjena jedinicama lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini s ciljem prepoznavanja napora u polju provedbe politika prema mladima. Kroz inicijativu bit će omogućeno certificiranje jedinica lokalnih samouprava prema uspjehu provedbe politika prema mladima (zakona, mjera, programa i aktivnosti) koje lokalnu zajednicu čine kvalitetnom za život mladih. Učesnicima seminara je predstavljena i poboljšana platforma Integritet.ba koja za cilj ima praćenje provedbe zakona o mladima na svim nivoima u BiH.

Zadovoljstvo realiziranim seminarom je istaknula i službenica za mlade iz Bijeljine, Tatjana Letić: „Za mene lično je mnogo značilo učestvovanje na seminaru “Šta nakon usvajanja strategije prema mladima?“ jer sam dobila smjernice i primjere dobre prakse iz drugih jedinica lokalne samouprave, na koji način prebroditi prepreke kako bi mladi u Bijeljini na najbolji mogući način iskoristili programe definisane u samoj Strategiji omladinske politike.“

Službenici za mlade pružaju podršku i pomoć omladinskim organizacijama i mladima da prevaziđu svakodnevne izazove u svome radu i budu snažni akteri za razvoj zajednica u  kojima djeluju. Upravo su zbog toga oni među najvažnijim partnerima u lokalnim zajednicama s kojima Institut za razvoj mladih KULT intenzivno sarađuje u cilju poboljšanja položaja mladih kroz razvoj novih politika prema mladima i provođenje usvojenih strategija prema mladima. Njihova posvećenost pitanjima i problemima mladih, te predanost u radu u cilju postizanja što boljeg životnog okruženja za mlade, koji bi trebao rezultirati poboljšanjem položaja mladih, savršene su preporuke da nastave dobijati neophodna znanja, iskustva i prije svega, podršku.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *