Različitim temama i razmišljanjima do unapređenja omladinskog rada

Razumijevanje mladih i onih koji rade s mladima kao i psihološka podrška, igraju ključnu ulogu u razvoju njihovih socijalnih kompetencija. Kroz učenje rješavanja konflikata i postizanje kompromisa, mladi i omladinski radnici razvijaju vještine koje im pomažu u izgradnji zdravih odnosa kako bi uspješno djelovali u društvu. Poznavanje sindroma burnout-a pomaže u prepoznavanju i sprječavanju emocionalnog iscrpljivanja. Sve ove komponente zajedno doprinose stvaranju pozitivnog okruženja koje podržava njihov razvoj i dobrobit.

Završen je i treći modul Obuke za stručne saradnike za rad s mladima, na kojem se govorilo upravo o temi socijalnih kompetencija u radu s mladima. Polaznici su sa trenericom Senkom Čimpo, psihoterapeutkinjom, imali priliku da uče o socijalnim kompetencijama, rješavanju konflikta, o kompromisu, rodnoj ravnopravnosti te postavljanju granica i sindromu burnout-a.

Stručni saradnici za rad s mladima ili popularnije omladinski radnici jesu osobe koje pomažu mladima u procesu njihovog razvoja i odrastanja i rade s mladima u centrima i klubovima za mlade, omladinskim organizacijama, ali i u institucijama vlasti kao što su centri za socijalni rad. Istovremeno, ova obuka pruža praktičarima omladinskog rada priliku za razmjenu iskustva i ideja.

Jedna od učesnica, Amina Bilalović, iz organizacije New Hope iz Žepča rekla je: “Treći modul obuke za stručne saradnike za rad s mladima ostavio je na mene značajan utisak. Prije početka modula osjećala sam strah jer su teme kojima smo se bavili duboke i u nekim trenucima teške. Imala sam mnogo pitanja dok
sam dolazila, ali sam na kraju odlazila zadovoljna, bez nejasnoća, s mnogo novog znanja, iskustva i dubljih prijateljstava. Ovaj modul je bio idealan za našu grupu omladinskih radnika i sa sobom nosimo mnogo toga vrijednog. Posebno mnogo sam  naučila o konfliktima, kompromisu, inkluziji i rodnoj ravnopravnosti. Imali smo priliku raditi sa izvanrednom trenericom koja nas je na zanimljiv i interaktivan način vodila kroz sve ove teme. Da sam birala, ne bih mogla izabrati bolju ekipu i bolju trenericu.“

Tokom četvorodnevnog modula, učesnici obuke su se dodatno povezali iznošenjem ličnih stavova, mišljenja i iskustava. Fokus je stavljen na usvajanju znanja o socijalnim kompetencijama, te su učesnici
osposobljeni da prepoznaju vlastite potrebe i osjećanja, kao i potrebe i osjećanja drugih te da na osnovu njih stupaju u interkacije sa drugim ljudima, donose odluke i rješavaju probleme, kao i da usmjeravaju mlade sa kojima rade na razvoj ovih vještina i njihovu primjenu na ličnom i profesionalnom polju.

Arman Bešlija, koji dolazi iz organizacije Teatar mladih Goražde naveo je: “Ono što nosim kući sa ovog modula je iskrenost i otvorenost. Također, nosim i spoznaju koliko je bitno raditi na sebi i spoznati sebe. U svakodnevnom radu nosimo sa sobom razne kofere. Na ovom modulu smo radili na tome da shvatimo šta želimo sa tim koferima, i koliko je bitno da slušamo svoje unutrašnje ja kako bi bili dovoljno osnaženi da se nosimo sa svakodnevnim stresom i konfliktima, da postavimo granice i čuvamo svoje mentalno zdravlje. Mnogo sam zahvalan edukatorima i ekipi iz Instituta što nam pružaju priliku da rastemo i unapređujemo omladinski rad u našim zajednicama.“

Učesnici su imali priliku da razgovaraju i o temi traume u kontekstu rada s mladima, gdje im je uz kafu sagovornica bila Azra Frlj iz Udruženja za psihosocijalnu podršku “Progres”. Azra, stručnjakinja u ovoj oblasti, je demistificirala pojam traume i približila ovu temu učesnicima koji su pokazali mnogo interesovanja da dalje istražuju o njoj.

Nina Radenković, predstavnica omladinske organizacije Svitac iz Brčkog istaknula je: “Odličan modul! Spoj različitosti, isprepleten i uvezan ka zajedničkom cilju. Prijatna atmosfera prožeta pričama, iskustvima, novim saznanjima, doprinijela je dubljoj povezanosti između svih nas. Moduli obuke za stručne saradnike za rad s mladima su mi pružili priliku da dosta toga naučim. Pored odlične ekipe, posebno me se dojmila trenerica koja je jako pristupačna i spremna da nas sasluša i ponaosob objasni naše dileme.“

Institut za razvoj mladih KULT kroz ovu obuku pruža podršku omladinskim radnicima da se stručno usavršavaju i razvijaju svoje vještine i kompetencije potrebne za uspješno djelovanje u svojim lokalnim zajednicama.

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Rad s mladimaUMIDp

Neformalno obrazovanje stvara novu generaciju odgovornih mladih političara

U procesu unapređenja položaja mladih u društvu, ključnu ulogu igraju sami mladi...

Rad s mladimaUMiD teachers

Inovativnim metodama podučavanja do unapređenja rada s učenicima

Drugi modul obuke Uči, Misli i Djeluj! za nastavno i stručno osoblje...

Ljudska pravaOrangeDayRad s mladima

Sve nijanse narandžaste boje na Trgu mladih u Brčkom

Nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja grubi oblik kršenja osnovnih ljudskih prava...

Rad s mladima

Mladi u BiH: Generacijski izazovi i prilike za budućnost

Uvod: Generacijski jaz i mladi u BiH Mladi u Bosni i Hercegovini...