„Poduzetništvo mladih na Zapadnom Balkanu“

S obzirom da je nivo nezaposlenosti mladih dostigao preko 50% u zemljama zapadnog Balkana, državne i obrazovne institucije kao i vodeće kompanije žele da pronađu riješenja koja će im pomoći da postignu stabilnu i jaku ekonomsku budućnost.

„Poduzetništvo mladih na Zapadnom Balkanu“ je regionalna konferencija, održana 26. novembra u Skoplju u organizaciji British Councila, koja je imala za cilj da podigne nivo svijesti i podstakne raspravu o važnim pitanjima iz oblasti obrazovanja i zapošljavanja. Okupila je mlade poduzetničke umove i predstavnike iz različitih institucija i organizacija na jednom mjestu s jednim vodećim ciljem – da se predstave mogućnosti poboljšaja politika i približi donosiocima odluka svijest o postojećim praksama, politikama, podršci okruženja biznisu kroz najbolje prakse u poduzetništvu mladih. U toku događaja relevantni govornici iz svih zemalja učesnica sa zapadnog Balkana i iz Velike Britanije su predstavili svoja iskustva u četiri teme: poduzetništvo u obrazovnim reformama, vladine politike i mjere, poslovni inkubatori – perspektiva i uloga organizacija koje rade s mladima.

Tokom tematskih sesija fokus je bio na:

Poduzetništvo u obrazovnim reformama – mladi imaju potrebu za poduzetničkim znanjem, vještinama i raznim programim obuke. Obrazovanje je prva cigla u zidanju poduzetničkog duha. Predstavnici iz škola, fakulteta i organizatori obuka su razgovarali s učesnicima i predstavljali mogućnosti kako poduzetništvo ugraditi u obrazovne sisteme.

Vladine politike i mjere podrške za preduzetništvo mladih –  Koje politike, sredstva i aktivnosti mogu pružiti podršku razvoju poduzetništva mladih?

Perspektiva poslovnih inkubatora – Koje su to usluge koje biznis inkubatori mogu ponuditi mladim

poduzetnicima? Šta oni rade i kako ih podržavaju? S kojim se preprekama suočavaju? Je li njihov rad i važnost prepoznat u postojećim politikama i mjerama?

Uloga krovnih tijela mladih i organizacija u razvoju poduzetništva –  Šta je njihova uloga u razvoju politika? Kako oni podržavaju poduzetništvo mladih? Kako mogu biti više uključeni?

Na sva ova pitanja odgovaralo je više od 20 stručnjaka u ovim oblastima.

Predstavnica Instituta prisutnima je predstavila Model podrške omladinskim start up biznisima kao isplativo ulaganje institucija vlasti u aktivne mjere samozapošljavanja mladih. Provedena istraživanja pokazala su da znatan broj mladih u BiH vidi pokretanje vlastitog biznisa kao izlaz iz trenutne situacije (oko 45% mladih u RS-u je razmišljalo o pokretanju nekog vlastitog biznisa); međutim ono što im nedostaje jeste podrška: finansijska, savjetodavna i edukacijska (79% mladih u FBiH smatra da bi im poslovni trening bio od koristi).

„Ovom inicijativom se želi napraviti konkretan korak, koji će prerasti u mehanizam putem kojeg će mladi moći u svojoj lokalnoj zajednici aplicirati za sredstva kako bi pokrenuli vlastiti biznis. Mi ne želimo da taj mehanizam bude zastupljen samo jedne godine nego da mehanizam bude stavka u budžetu koji će se ponavljati iz godine u godinu,“ kazala je u dijelu svog izlaganja predstavnica Instituta.

IMG 0355 copy

IMG 0384

 

 

Ostavi komentar

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezane objave

Uncategorized @bs

Upoznajte mentorice za zapošljavanje!

Mentorstvo za zapošljavanje nije samo rješenje za izazove na tržištu rada, niti...

Uncategorized @bs

Otvoren poziv za prijave: Aktivni građani Gračanice – snaga lokalne zajednice!

Želite li biti glas svoje zajednice? Da li vas zanima kako se...

Javni poziviJavni poziviRad s mladimaUncategorized @bs

KULTivatori budućnosti (Savjetodavna grupa mladih)

O INSTITUTU Institut za razvoj mladih KULT (u daljem tekstu: Institut) jedna...